Krąg kobiet

Cztery pory roku – Wiosna

Żwawa Wiosna… albo druga Faza cyklu

Okres :

Jest to najbardziej zróżnicowana faza cyklu. Zaczyna się od 3 dnia po pierwszym dniu miesiączki, kończy na 3 dni przed owulacją. To od tej fazy zależy regularność i długość trwania naszych okresów.

Charakterystyka:

 • Faza otwarcia i rozprężenia.
 • Otwarcie na zewnątrz: energia zaczyna się rozpędzać i jest popychana ku zewnątrz.

Cechy:

 • bystrość
 • skuteczność
 • aktywność
 • działanie
 • śmiałość

Wskazówki :

Odważmy się !

Biologia :

 • Jeden z pęcherzyków, ten najbardziej rozwinięty wydziela sam wystarczająco estrogenów aby zablokować hormony przychodzące z mózgu. To powoduje, ze inne pęcherzyki powoli same się degenerują, a ten jeden aktywnie prosperuje i przyspiesza swój wzrost.
 • Blona sluzowa macicy zaczyna intensywnie narastać.
 • We krwi gwałtownie wzrasta poziom estrogenów.

 

Opowieść wiosenna

Powoli, powolutku, męska energia, pochodząca z estrogenów, zaczyna się wzmacniać. Budzi ona aktywność, która zasnęła w sercu naszej zimy, otoczona kobiecą wrażliwością. Ta męska energia popycha naszą Kobiecość na zewnątrz, dostarczając jej szlachetnej pewności siebie. Kobieta rozwija swoje skrzydła, wzlatuje ku słońcu. Jej ciało, sprężyste i zwinne, oddycha młodością, jest świeże i gotowe. Kobieta czuje się piękna, czuje się uwodzicielsko: wolna, oddaje się życiu, które porywa ją w świat szalonych snów. Jej zmysłowość trzepocze się, ona… kocha. Promieniuje radością. Bez względu na swój wiek, energia zakochanej kobiety pulsuje w jej żyłach. Dlatego, ze ta wrząca energia ta jest obrębiona kobiecą delikatnością, staje się mocą, nie siłą.

Powietrze nasączone jest gotowością do spotkania.
Pomysły gonią się, jeden za drugim, szalone projekty pojawiają się na horyzoncie.
Męskość, która zamieszkuje kobietę dodaje jasności jej spojrzenia na sprawę i odwagi ducha; jej Kobiecość, gorąco przywitana i przyjęta w poprzedniej fazie, obdarza ja teraz miękkością, delikatnością, otwarciem na świat, altruizmem. Związek dwóch energii, Męskości i Kobiecości daje wówczas kobiecie słodką zuchwałość i rozbrajający czar.

Ta faza przynosi niestabilność porywczości; zuchwałość sprawia, że oto wszystko staje się możliwe, nawet to, co wydawało się niemożliwe kilka dni wcześniej. Kobieta odkrywa w sobie wymiar, którego się u siebie nie spodziewała – nieograniczona moc.

Powoli, osiada i rozrasta się w niej pewność.

Jak przeżyć te fazę ?

Opowieść dla kobiet (która mężczyźni tez powinni przeczytać)

To faza, która najłatwiej zintegrować w rytm codzienności, ponieważ odpowiada ona temu, co proponuje nam i czego oczekuje od nas nasze dzisiejsze społeczeństwo: siłą działania połączona z najwyższym zyskiem.

Faza ta popycha nas w wir projektów, byśmy odważyły się działać, odstawiły na bok przekonania, które nas powstrzymują od parcia do przodu, nawet jeśli odczuwamy strach. Znajdujemy w niej oparcie naszych działań i ochoty działania.
Ale uwaga, dobrze byłoby używać naszej mocy ale nie zamieniać ja w siłę. Szukajmy raczej przyjemnych ścieżek zamiast zmierzać się ze wszelkimi „ tak trzeba”, „ bo tak chcę” , „bo tak muszę”.

To dobra okazja by pozwolić działać i rozwijać się naszemu Wewnętrznemu Dziecku, oddać się światu bez poświecenia siebie.

To najlepszy moment by:

 • Ustanowić plan działania na najbliższy cykl lub rok
 • Rozpocząć projekt, nawet kilka projektów w tym samym czasie
 • Zaplanować akcje i działania, które wymagają czystości spojrzenia i jasności umysłu.
 • Podejmować challange, rzucić się w wir sportu
 • Znaleźć okazje by spotykać się z ludźmi, wychodzić, dyskutować
 • To jest idealny moment by czegoś się nauczyć, przeanalizować cos, opracować.

Seksualność podczas tej fazy

To jest taki czas, kiedy wszystko popycha nas do spotkania seksualnego. Hormony wtłaczają nam w żyły pragnienie . Kobieta ma ochotę kochać i być kochana. Jeśli nasza seksualność ma tendencje do usypiania się, jest to moment idealny by dać sobie możliwość jej rozbudzenia, na przykład zapraszając na intymna randkę swojego partnera. Kiedy czujecie się bezpiecznie,

To okazja by poeksperymentować z naszą naturą uwodzicielki. Uwodzicielska moc kobiety często wzbudza obawy, ponieważ ma ona na koncie wieki ciężkich wspomnień (przez stulecia była ona, podobnie jak krew miesiączki demonizowana. Spójrzcie chociaż na ten link : synonimem uwodzicielstwa jest, według autorów tego portalu… nimfomania ! ).
Ale jeśli kobieta ewoluuje w otoczeniu które uczy lub każe jej ukryć te moc, najczęściej znajdzie ona wypaczone ścieżki i nie subtelnie uwodzić lecz poniewierać mężczyzną. Dużo prościej byłoby po prostu przyjąć i spełnić te moc uwodzenia.

Kiedy kobieta zamieszkuje dom swojego ciała i kiedy jego Królowa rządzi w swoim królestwie, uwodzenie jest zdrowe, jest wyrazem kobiecości.

Opowieść dla mężczyzn (która kobiety też powinny przeczytać)

Wiosenna energia jest męska, dynamiczna i w każdym pobudza Wewnętrzne Dziecko razem z jego radością i ochotą do życia. Popycha do tego, by się pokazać, uwodzić, ośmielić się działać, wyjść „ze strefy komfortu”, zrobić sobie przyjemność.

To jest męska domena: iść na łowy, odkrywać nowe światy, próbować swojej siły, wrócić z tarcza lub zaryzykować i nie wrócić wcale … Taka jest odwieczna spuścizna Mężczyzny. Kobieta rzuciła się na sile w tym kierunku wraz z feminizmem, odcinając się od swojej kobiecości.

Mężczyzna potrafi zachować dusze dziecka (jest zatem w harmonii ze swoim Wewnętrznym Dzieckiem), potrafi zrobić sobie przyjemność z pewną beztroską. Jego zasadniczą naturą jest Obecność. Prowadzi to go do doswiadczania Obecności w pierwszej kolejności ze soba samym. W ciągu swojego życia mężczyzna powinien nauczyć się otwartości na drugiego człowieka, aby dzielić się z nim obecnością (być obecnym dla siebie i dla kogoś w tym samym czasie)*.

*Czytajac to przychodzi mi na mysl to meskie rzucanie sie w prace, w sport, w samotne wedrowki po gorach…

Zasadniczą naturą Kobiety jest Otwartość (Miłość) . Kobieta w ciągu swojego życia doswiadcza zatem najpierw Otwartości (czasem poświęcając siebie samą dla innych), a jej zadaniem jest nauczyć się Otwartości (Miłości) dla siebie samej, by się szanować i pozostać otwartą dla innych.

Panowie, poprzednia faza pozwoliła Wam pokazać, ze potraficie na swój sposób zarządzać codziennością. Wprowadziliście figlarność waszego Wewnętrznego Dziecka do codziennych gestów utrzymywania domu i zauważyliście zapewne, ze są prostsze sposoby zarzadzania domem, niż te wypracowane przez kobiety. To dodaje wam pewności siebie, pozwala wzmacniać Wewnętrzne Dziecko i rosnąć waszej sile. Otwiera to drogę, byście przyjęli wasza Partnerkę przy wyjściu z jej zimy, wraz z ta wiosenna energia, która jest tak wam bliska.

Pomóżcie kobiecie zostać w kontakcie z jej własną wrażliwością i nie pozwólcie jej zatracić się w wirze działania.

Jakie są wasze ulubione zajęcia, które was karmią i pozwalają odżyć ? sport, gry wideo, lektura ? Co wam to przynosi? Co w tym jest ważnego dla was ? Odpowiadając na te pytania i podkreślając wasz sposób działania pomoże wam wesprzeć ją w odkrywaniu nowych ścieżek.

Pobudzajcie jej Wewnętrzne Dziecko, przypomnijcie jej wasza definicje przyjemności, beztroskę w życiu codziennym, popychajcie do tego, by odważyła się robić to co nie zawsze jest rozsądne. W ten sposób pomożecie jej wyjść spoza jej własnej strefy kontroli, puścić wodze obowiązku żeby odnaleźć spontaniczność w życiu.

Macie w sobie te zdolność widzenia w Kobiecie tego co jest w niej piękne, co czyni ja wyjątkową i unikalną. Przełóżcie te zdolność na słowa, powiedzcie jej to. Zachęćcie ja by się zaakceptowała, by pokazała światu swoje prawdziwe ja a nie jakąś maskę. Zupełnie jak w Tango, gdzie mężczyzna subtelnie ale i stanowczo prowadzi kobietę żeby wyraziła swoja zmysłowość, moc, kobiecość, wrażliwość…

Zajmijcie Wasze miejsce mężczyzny, afirmując się i szanując się. Stanowczo i w sposob elegancki oświadczcie, co jest dla was dobre a co nie jest. W ten sposób pozwolicie Waszej partnerce dopasować swoje miejsce.

To właśnie bawiąc się  Waszym Wewnętrznym Dzieckiem i nie pozwalając mu zamilknąć dajecie Kobiecie możliwość odpuścić tę wszechwładną matczyność, jakże zbyt często kastracyjną, by pozwolić jej promieniować prawdziwa mocą kobiecości.
W ten sposób zapraszacie ja do tego, by była tym skarbem dla którego ja przecież wybraliście.

***

 

Powyzszy tekst jest kontynuacja mojego luznego przekladu-interpretacji ksiazki Maitie TRELAUN, Les trésors du cycle de la femme.
poprzednie czesci:

Walczę z Chaosem, we mnie i wokół mnie. Z pomocą przychodzi mi kobiecość, joga, weganizm, zero waste i planowanie Mój blog https://chatkababyjogi.pl/ jest blogiem osobistym.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.