Krąg kobiet

Cztery pory roku – Jesień

Jesienne zawieruchy … lub czwarta faza cyklu

Okres :

Trwa od 3 dnia po owulacji do 3 dnia przed pierwszym dniem miesiaczki

Charakterystyka

 • Faza twórcza i kreatywna
 • Powrót energii do wnętrza

Cechy

Twórczość, poszukiwanie, dostosowywanie się

Wskazówki :

Podążajmy za nasza kreatywnością i intuicją

Biologia

 • Pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte, które produkuje progesteron
 • Błona śluzowa macicy grubieje i stwarza warunki zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej
 • Podwyższa się poziom progesteronu
 • Komorka jajowa, zapłodniona lub niezapłodniona, przemieszcza się w stronę macicy

Opowieść jesienna

To faza której złożoność może tłumaczyć tumult, którym się objawia.

To faza, która oferuje ciału kobiety możliwość przyjęcia, ochrony i podtrzymania nowego życia, zatem zdolność adaptacji wszystkich systemów wewnetrznych by uczynić tę kohabitację możliwą.
Pozwala, by iskierka nowej energii życia połączyła się z materią by stworzyć nowy byt.

Jeśli zapłodnienie miało miejsce, kobieta opuszcza cykl menstruacyjny i wchodzi w cykl macierzyństwa.

Jeśli nie doszło do zapłodnienia, komórka jajowa jest zupełnie samotna w chwili swojej śmierci; nikt nie zdaje sobie z tego sprawy !… Ciało kobiety dostrzeże tę śmierć dopiero kilka dni później, ponieważ nie otrzyma sygnałów, które wysyła ciało gdy dochodzi do zapłodnienia.
Żałoba przysiądzie na schodach nadziei, która odleci, jak spłoszony ptak.

Macica staje się trumienką, a nie kołyską; przyjmuje martwą komórkę, która nie potrzebuje wcale żywienia… Nic, co zostało zbudowane, nie ma już sensu.

To faza, która świadomie, lub podświadomie ustawia się w oczekiwaniu. Niektóre kobiety oczekują zapłodnienia, inne się go obawiają; w obu przypadkach niepewność targa ze sobą swój pakunek napięć i niecierpliwości.

Kobieta nie może cierpliwie czekać, ponieważ energia aż się w niej gotuje i zmusza ja do powrotu do wewnątrz, do skupienia się na dokarmianiu własnej kreatywności.
Po tym, kiedy powiedziała życiu „tak” , w szczytowym momencie swojego Lata, kobieta wybiera się teraz w podróż w nieznane, ścieżkami, które podpowiada jej instynkt życia. Rusza na spotkanie swojego Wewnętrznego Dziecka i wraca do źródeł, w poszukiwaniu tego, co jest dla niej istotne : oczyszcza się i przeprowadza czystkę.

Kim jestem ? Które ścieżki są moimi własnymi ? Co stanowi o mojej szczególności, jak tłumaczy i wyraża się ona w moim życiu? Co karmi we mnie to co się we mnie iskrzy ?

Niczym szalony naukowiec, który oddaje się swoim eksperymentom w zaciszu w własnego laboratorium, nieposkromiona energia prowadzi nas do: sprawdzianów i testów, doświadczeń, odkryć, poszukiwań i nowych badań. Posługując się swoją intuicją kobieta zbiera i zachowuje bądź odrzuca (jeśli coś nie reprezentuje dla niej żadnej wartości) z niesamowitą stanowczością ! Ona po prostu wie co jest dla niej dobre, nawet jeśli nie wie dlaczego.

Celem nie jest stworzenie czegoś, ale znalezienie tego co w niej żyje, co się iskrzy. To właśnie z tym czymś zaczniemy konstruować nowe projekty kolejnej Wiosny. Zbierajmy, a  na ostateczne sortowanie przyjdzie czas Zimą.

Kobieta może mieć wrażenie, ze się rozdrabnia, gubi, zaczyna mnóstwo rzeczy na raz i wiele z nich pozostawia bez dokończenia . Odkrywa, szuka siebie, próbuje, pozwala odbijać się echem… Nie waha się poddać się kwestionowaniu samej siebie, by dostosować się, wciąż i wciąż…

Na drzwiach naszego wewnętrznego laboratorium zawisła kartka : „nie przeszkadzać pod groźbą natychmiastowych represji” .

Faktycznie, w mgnieniu oka, nasza energia, jeśli jest zakłócona, może przekształcić się w niekontrolowaną wściekłość, której moc jest proporcjonalna do potęgi naszej kreatywności. To Dzikuska ustawiła się na straży, zupełnie jak wartownik przy wejściu do tajemniczej groty gdzie Dzika Kobieta poświecą się twórczości. Jej zadaniem jest bowiem czuwać, by Dzika Kobieta mogła zupelnie oddawać się twórczości.

To również faza, którą można nazwać fazą wiedźmy, ponieważ w jej trakcie kobieta pozwala wyłonić się swojej Dzikiej Kobiecie. Bogata w swoja intuicję, którą żywiła Zimą, swoją pewność siebie, która pielęgnowała Wiosną, i moc swojego otwarcia się ku zewnątrz, które praktykowała Latem, kobieta odczuwa szczególną wrażliwość i jednoczenie jednoczy się z wszechświatem i naturą, odwiecznym porządkiem rzeczy. Ma dostęp do Wiedzy i szuka najlepszych ścieżek, by ja ucieleśnić.

Jak przeżyć te fazę ?

Opowieść dla kobiet (która mężczyźni tez powinni przeczytać)

Jest to często faza przysparzającą najwięcej problemów, ponieważ kobieca emocjonalność jest najbardziej odsłonięta: smutek, drażliwość, wybuchy gniewu.

My, kobiety, mamy wówczas wrażenie, ze emocje nas zalewają.

Tak na prawdę emocje są jak posłańcy, wskazują nam drzwi, które watro otworzyć by odkryć ścieżki wiodące do esencji naszego życia.
Nie wolno ich stłamsić, ponieważ tylko się je spotęguje ! nie wolno także dać się im ponieść.

W dalszych rozdziałach* dam Wam narzędzia, jak je przyjąć i prawidłowo odczytać.

Zrozumcie, że to Dzikuska grzmi i warczy za każdym razem, kiedy wybieramy nie swoje ścieżki, lub kiedy nie szanujemy siebie.

Podczas tej fazy należy przewidzieć czas dla siebie, by dokarmić swoje wartości, by uszanować swoje potrzeby.

Róbmy to co powinnyśmy robić – z radością naszego Wewnętrznego Dziecka, odnajdźmy radość zabawy, przyjemności… nawet jeśli nie jest to „społecznie poprawne” .
Powróćmy do siebie, do tej przestrzeni, która nauczymy się niedługo tworzyć.

To idealny moment by :

 • Posłuchać swoich emocji i zrozumieć, co one nam mówią.
 • Przejrzeć swoje projekty, przez pryzmat krytyki, na którą wystawiłyśmy je wcześniej, nie wahajmy się okroić je ze wszystkich niepotrzebności, tak, by pasowały nam lepiej.
 • Zebrać owoce tego, co udało się nam zakończyć, wyciągnąć z nich lekcje na przyszłość.
 • Dostosować własne reguły
 • Powrócić do siebie i zastanowić się nad sobą.

 

Seksualność podczas tej fazy

To faza cyklu menstruacyjnego podczas którego nie możemy być zapłodnione. To może doprowadzić do tego, że nie mamy ochoty na zbliżenia i seks. Lub, przeciwnie, dla tych kobiet, które nie chcą zajść w ciążę, może to być okres wyzwolenia, gdyż żadne ryzyko już nie istnieje.

Natomiast każda Kobieta może skorzystać ze swojej twórczej energii by wprowadzić zmiany do swojego życia seksualnego, eksperymentować i wejść na nieznane ścieżki. Ta dzika i nieujarzmiona energia może być źródłem zaskoczenia dla jej partnera. Może popchnąć również jego do szukania nowych dróżek…

Seksualność, energia kreatywna i duchowość są trzema formami wyrażenia tej samej energii: energii życia.

Ten okres jest świetną okazją, by otworzyć się na nowa seksualność – by szukać więcej zmysłowości, więcej sensualności, odsunąć na bok podnietę i fantazje seksualne – znaleźć sposób, by to seksualność dostosowała się do naszej przyjemności.

Opowieść dla mężczyzn,   (którą kobiety też powinny przeczytać)

Jesień przywołuje energię z powrotem do Ziemi. Zmrok nadciąga a z nim cienie, coraz bardziej tajemnicze. Ta energia sprawia, ze kobieta kwestionuje siebie by pozbyć się wszystkiego to co zbędne. Jest ona wówczas wyjątkowo wymagająca. Co więcej, w swoich osądach i wyborach nie opiera się na żadnych racjonalnych kryteriach: ona po prostu wie. Potęga tej intuicyjnej Wiedzy może skonfundować i ją sama i jej otoczenie.

Panowie, teraz będzie wam potrzebna ta otwartość na druga osobę, o której mówiliśmy poprzednio i cała wasza siła.
Ten okres jest często burzliwy i ciężko przeżywany przez wasza partnerkę. Drażliwość i bóle, których może doświadczać sprawiają, że czasem się zapomina i nie śmie wkroczyć na ścieżki kreatywności.

 • Zaproponuj jej czas, kiedy będzie mogła się przed wami otworzyć i wyrazić swoje wątpliwości
 • Pomóż jej nabrać świadomości tej części jej samej, która wie, nawet jeśli nie wie dlaczego. W ten sposób wesprzesz ja w zaufaniu i swojej własnej intuicji i dzikiej Kobiecie.
 • Przyjmij ją , z jej wierzeniami, nawet jeśli uznasz, że są „zacofane” , z jej oporami. Czego jej potrzeba, by je przekształciła ?
 • Zorganizuj się, by wziąć na siebie część jej codziennych obowiązków, tak, by mogła ze spokojem oddawać się swoim twórczym zajęciom .
 • Jeśli twoja partnerka krytykuje twoje gesty i decyzje, przywołaj swojego wewnętrznego Barbarzyńcę . Jeśli twój sposób działania jest dla ciebie spójny, daj jej do zrozumienia, ze również od niej oczekujesz szacunku.
 • Wesprzyj swoja partnerkę w przywoływaniu jej Dzikuski (nawet jeśli objawiać się ona będzie gniewem), zapraszając ja do pełnego wyrażania swoich emocji. Nie przywiązuj wagi do tego, co wówczas mówi, do wyrzutów, którymi może cię obarczać (to są tylko preteksty). Słuchaj tej części ciebie, która wie, że to co robisz jest słuszne (to twój część archetypu Dzikiej Kobiety)*.

Powrót kobiecej Zimy.

Energia odpływa, chowa się wewnątrz, sprawiając, ze kobieta przerywa działanie, stawia się w pozycji obserwatora. To czas, by zgromadzić wszystkie plony, pozbyć się ostatecznie tego, co jest zbędne lub bez wartości tak, by w kolejnym sezonie nie potykać się znów w tych samych miejscach, nie powtarzać tych samych rzeczy.
W ten sposób kobieta wkracza w spiralę , która sprawia że zawsze zbliża się ona do tej energii życiowej, którą ucieleśnia.

***

Powyzszy tekst jest kontynuacja mojego luznego przekladu-interpretacji ksiazki Maitie TRELAUN, Les trésors du cycle de la femme.
poprzednie czesci:

Mal Lunée

Cztery Pory Roku – Zima

Cztery Pory Roku – Wiosna

Cztery Pory Roku – Lato 

O protekcjach higienicznych : kubeczek menstruacyjny i podpaski do prania

Jak przeżyć w pełni okres – a nie tylko go przetrwać ?

 

 

 

 

 

 

Walczę z Chaosem, we mnie i wokół mnie. Z pomocą przychodzi mi kobiecość, joga, weganizm, zero waste i planowanie Mój blog https://chatkababyjogi.pl/ jest blogiem osobistym.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.