Krąg kobiet

Przekształć swoją codzienność (zaobserwuj…)

My kobiety żyjemy cyklem w który wpisana jest spirala zmian, a napędzają go cztery energie:

 • dwie energie, wprawiające nas w ruch, popychające do działania – jedna z silnym elementem Męskim (Wiosna), druga z silnym elementem żeńskim (Jesień)
 • dwie energie „otwierające” – jedna ku wewnątrz, w apogeum naszej Kobiecości (Zima), druga ku zewnątrz, gdy najsilniejszy jest w nas pierwiastek Męski (Lato)

Wsłuchać się w siebie i podążać za wyrażeniem swoich sezonów jest sposobem by odnaleźć swoją Dziką Kobietę, a tym samym wnieść w swoją codzienność więcej płynności i lekkości.

Kiedy Ci się to uda, zauważysz, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zmieniając sposób w jaki przeżywasz to co się dzieje, rzeczy dzieją się w inny sposób 🙂

To dzięki temu, ze przyznasz sobie czas przerwy w codzienności, powoli pojawi się wrażenie, ze masz więcej czasu, by zrobić te samą czynność, co poprzednio. Odpocznie umysł, teraz upewniony, że nie ma się czym martwic, bo zdążysz. Emocje nie wylewają się już z Ciebie, czujesz się lepiej sama ze sobą. Twoje otoczenie Cię szanuje, dzieci są bardziej wyrozumiałe, a nawet twój Partner porzucił pewne zachowania, których nie wytrzymywałaś a on do tej pory nie chciał przyjąć tego do wiadomości.

Aby dojść do takiego stanu, warto najpierw się zaobserwować, przeżyć kilka cykli będąc świadomą własnych Pór Roku , a następnie przeorganizować, częściowo lub całkowicie, swoja codzienność w zależności od nich i energii nimi rządzących.

Nauczy Cię to używać odpowiednia energię we właściwym czasie i przy właściwej czynności, dzięki czemu zaoszczędzisz własne siły i podniesiesz skuteczność własnych działań.

Dróżka wiodąca do tego celu przechodzi przez 5 etapów :

 1. Zaobserwuj swój cykl, tak, by lepiej się poznać.
 2. Aktywnie rusz na spotkanie własnych Pór Roku
 3. Zaplanuj codzienność w zgodzie z Twoim cyklem
 4. Szanuj się i czcij siebie
 5. Dostosuj się i ureguluj swój cykl.

Zaobserwuj swój cykl, tak, by lepiej się poznać

Punkt odniesienia

Pewne dane racjonalne są łatwe do zaobserwowania.

 • Ile czasu trwa Twój cykl ?
 • Czy jest regularny ?
 • Jak jego przebieg odnosi się do faz Księżyca ?

Przyjmijmy jako punkt odniesienia pierwszy dzień miesiączki. Zaznaczmy go jako D-1.

Nie jest on pierwszym dniem Twojej Zimy, podobnie jak owulacja nie jest pierwszym dniem Twojego Lata. Te dwa wydarzenia maja miejsce w środku por roku, które zaszczycają. Twój cykl nie ma tak naprawdę początku ani konc, ponieważ ewoluuje na kształt spirali…

Przejście z jednej fazy do drugiej, z jednej pory roku do drugiej, jest subtelne i obserwuje się je przez pryzmat Twojej Dzikiej Kobiety.

To samo dzieje się z ziemskimi Porami Roku. Kalendarz wyznacza racjonalne punkty odniesienia : przesilenia letnie i zimowe, równonoce wiosenne i jesienne.
Kiedy obserwujemy naturę, zauważamy, ze te daty świętujemy gdy poszczególne pory roku wyrażają się już od pewnego czasu. Obserwujemy pąki na drzewach pierwsze kwiaty zwiastujące wiosnę już w ciemnościach lutego; Ziemia obdarowuje nas pierwszymi owocami zapowiadającymi lato już w końcu maja; sierpień pozwala wymsknąć się pierwszym kolorom jesieni a śnieg zaskakuje czasem ostatnie owoce w listopadzie.

Przejście z jednej pory roku w druga obserwuje oczywiście się rożnie w różnych częściach Ziemi.

Notując w kalendarzu pierwszy dzień miesiączki pozwoli Ci odnaleźć inne punkty odniesienia, mniej racjonalne.

Czas trwania

Kilka ustaleń :

 • Cykl długi – dłuższy niż 30 dni
 • Cykl krótki – krótszy niż 28 dni
 • Cykl „klasyczny” – miedzy 28 i 30 dni
 • Cykl regularny – kiedy zmienna długość różnych cykli jest krótsza niż 4 dni.
 • Cykle nieregularne – kiedy zmienna długość różnych cykli jest dłuższa niż 5 dni.

Obserwujesz skrócenie cyklu po 35 roku życia? może to sugerować, ze wchodzisz w okres pre-menopauzy, bez wyznaczenia, kiedy naprawdę menopauza się pojawi. Ale może to pomoc Ci zacząć powoli przygotowywać się do przewrócenia pewnego rozdziału w Twoim życiu.

W opisach Por roku zaobserwowaliśmy, że część zmienna cyklu obejmuje okres od pierwszego dnia miesiączki do owulacji czyli 3 sezony: koniec Zimy, Wiosnę i początek lata. Hormony, które są wówczas nami rządzą to estrogeny, odpowiedzialne za energie dynamiczną i męską.

Jeśli Twój cykl nie jest „klasyczny”, może warto zadać sobie kilka pytań ?

 • W jaki sposób przyjmujesz własną wrażliwość? W jaki sposób celebrujesz to wycofanie z życia, o które dopomina się Zima ?
 • W jaki sposób przyjmujesz te męską energie, która popycha Cię, byś wyszła na zewnątrz, ku innym, ruszyła do przodu, podjęła ryzyko, czuła się zakochana ?
 • Co reprezentuje dla Ciebie owulacja? Fakt, ze możesz być płodna, wypełniona energia żywicielki i macierzyńskością. Jak reagujesz na to, by potencjalnie przyjąć życie, lub pozwolić mu odejść ?

Jeśli Twój cykl nie jest „regularny”:

 • Czy nieobecność stałych „punktów odniesienia” jakie niesie nieregularny cykl wywołuje w Tobie chaos? Jak odnosisz się w ogóle do wszelkich reguł, praw i jasno wyznaczonych granic, wszystkiego co może wiązać się z ograniczaniem ?

Jeśli chcesz, zanotuj odpowiedzi na te pytania.

Miesiączka

Jaki jest okres jej trwania?

 • Krótki: krótszy niż 2 dni
 • Długi: równy lub dłuższy niż 5 dni

Jaka jest obfitość Twojej miesiączki ?

Używając kubeczka menstruacyjnego można zdać sobie sprawę z prawdziwej obfitości miesiączki.
Krew miesięczna z „normalnego” krwawienia wypełnia półtorej szklanki krwi w ciągu całego okresu. Jeśli krwawienie jes mniej obfite a nie towarzysza mu żadne bole – nie ma żadnych problemów.
Ale jeśli miesiączki sa bardziej obfite, mogą być krwotoczne. Nie wolno tego lekceważyć. Czy aby na pewno wystarczająco się szanujesz ? W jaki sposób możesz wziąć się w garść i przeorganizować swoje życie, by stać się dla siebie priorytetem ?

Dialog z Ksiezycem

Najprawdopodobniej masz już kalendarz-agendę i być może sa w nim zaznaczone fazy księżyca.

 • Nów – czarne kolko
 • Kwadra pierwsza; półkole z brzuszkiem zwróconym w prawo
 • Pełnia : białe kolko
 • Ostatnia kwadra: półkole z brzuszkiem zwróconym w lewo

Dawno, dawno temu, dans la nuit des temps, wszystkie kobiety były „uregulowane” zgodnie z Nowiem, żyły w harmonii z „Babcia Ksiezycem” jak nazywaly Ksiezyc Amerindianie. Wszystkie, wspólnie oddawały Ziemi swoja krew miesięczna, żywiąc ja w ten sposób. Wszystkie kobiety przeżywały swoje kobiece Pory Roku mniej więcej w tym samym czasie.

W czasach Czerwonych Namiotów, kobiety jednego plemienia, wioski czy rodziny dostawały miesiączki w tym samym czasie, ale nie wiemy, czy było to w zgodzie z cyklem księżycowym, ponieważ kobiety harmonizowały się ze sobą w obrębie jednej wspólnoty.

Dzisiaj obserwuje się często, ze kobiety mieszkające razem przez dłuższy czas również dostosowują swoje cykle i miesiączkują w tym samym czasie.

Popatrz, w jaki sposób twój okres nakłada się na cykl Księżyca. Oczywiście, jest to prostsze, jeśli twój cykl jest regularny. Jeśli tak nie jest, po prostu obserwuj swój cykl i cykl księżycowy z miesiąca na miesiąc.

Cykl „klasyczny” może być :

 • W fazie z Księżycem: owulujesz podczas Pełni księżyca a miesiączkujesz podczas Nowiu Księżyca
 • W sprzeczności z cyklem księżycowym : owulujesz podczas nowiu a miesiączkujesz podczas Pełni Księżyca.
 • Lub w pozycji pośredniej wobec cyklu Księżyca.

Nie ma „dobrej” lub zlej” pozycji Twojego cyklu w stosunku do cyklu księżycowego. Jest tylko Twój cykl i to jest dla Ciebie ważne.

Dziś kobiety szanują się mniej i są często wyczerpane.

Czy pamiętasz, czym jest szyszynka ? Zatem szyszynka może u wyczerpanych i przemęczonych kobiet przesunąć jej cykl, tak, by jej krew miesięczna wypływała z niej podczas Pełni Księżyca, tak, by energia „Babci Księżyca” czuwała nad nią. Kobieta się “opróżnia”, gdy Księżyc jest w Pełni. To możemy zaobserwować często zimą, gdy Ziemia również jest pusta.

Jeśli Twój cykl jest „przesunięty” zaprasza Cię po prostu byś o siebie zadbała.

Pamiętaj, celem nie jest manipulowanie cyklem tak, by nałożył się i był zgodny z cyklem Księżyca, ale byś była świadomą tego rozregulowania, bo ono mowi o Tobie i Twojej wyjątkowości.

Cdn…

***

Powyższy fragment jest moim luźnym tłumaczeniem rozdzialu książki Maïtié Trélaün „Les trésors du cycle de la femme”

Za każdym razem, gdy sięgam po tę książkę, cieszę się, ze udało mi się na nią wpaść, kiedy jeszcze mogę obserwować mój kobiecy cykl. Od kiedy zaczęłam obserwować i interpretować moje emocje, moje zachowania, przez pryzmat tego, co przeczytałam, co przedyskutowałam z moim partnerem, bah, żyje się mi  … nam … lepiej.

Czego i Wam życzę.

 

***
Polecam :

Mal Lunée
Cztery Pory Roku – Zima
Cztery pory roku – Wiosna
Cztery pory roku – Lato
Cztery pory roku – Jesień
Jak przeżyć w pełni okres – a nie tylko go przetrwać ?
O kobiecości
Jak co miesiąc
Czytam #12 – Czerwony namiot, Anita Diamant

Walczę z Chaosem, we mnie i wokół mnie. Z pomocą przychodzi mi kobiecość, joga, weganizm, zero waste i planowanie Mój blog https://chatkababyjogi.pl/ jest blogiem osobistym.

2 komentarze

 • Pastelowa Kropka

  Ciekawe…, może i ja powinnam siebie zacząć obserwować, szczególnie, że od jakiegoś czasu ( rok,dwa?) odczuwam zauważalne przygnębienie przed miesiączką. Poza tym wszystko jak w zegarku, ale co z godziną ” na pięć minut przed”? Czyli skąd ten stan napięcia przedmiesiączkowego? Może zacznę od obserwacji…
  Ściskam
  Dominika

  • babajoga

   Mysle, ze bez wzgledu na plany zyciowe (macierzynstwo lub jego unikanie) dobrze jest zyc zgodnie z wlasnym rytmem, ale jak go odkryc inaczej, niz przez obserwacje ?
   Tak sobie powtarzam codziennie, jakze dobrze, ze wpadla mi w rece ta ksiazka, zanim moje cialo nie “przewrocilo kartki tego rozdzialu zycia”.
   Pozdrawiam serdecznie
   Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.