weganizm

Buty z ananasa i torebka z grzybka

UPDATE Luty 2017

…i oto torebki z ananasa (z Pinatexu, o którym poniżej) sa dostepne rowniez w sklepie pani Aleksandry Kościkiewicz : http://www.alexandrak.co/category/pl/sklep-online-wszystkie-torby-pinatex-leather :*

***

Zupełnie bez związku z emocjami poślubnymi.

Układam moją nową listę – 101 w 1001 Bis.

Kilka punktów „zakupowych” kreci się wokół ubrań, według następującego schematu:

Etyka => Antydyskryminacja gatunkowa => być Częścią Zmiany => Czym zastąpić eleganckie skórzane obuwie, torebki, kurtki, paski i inne, unikając stylizacji hipisowskich (z całym szacunkiem dla hipisów, to po prostu nie mój styl).

Powiecie (i słusznie), ze są przecież buty z plastiku. Ale dowcip polega na tym, by na świecie zapanowała moda na materiały, które są biodegradowalne i mogą ulegać zupełnemu recyklingowi, a nie na falszywe “weganskie skory” z  plastiku made in China, ktorego rozkladu nie zobacza moje praprawnuki.

Co wystarczajaco ekstrawaganckiego mogloby znalezc sie na mojej liscie 101 w 1001 bis ?

Buty z Ananasa

Po siedmiu latach badan, pani Carmen Hijosa udało się przekonać firmę Puma, by wyprodukowała prototyp z materialu skóropodobnego zrobionego na bazie ananasa.

https://www.youtube.com/watch?v=U4lA7k3g8qU

http://www.ananas-anam.com/pinatex/

pinatex-pineapple-leather-ananas-anam-dezeen-ban

A juz dzisiaj juz mozna kupic z pinatexu takie cudo:

ello_v_black_pinatex_top_web

http://po-zu.com/products/ello-v-natural-pinatex

Torebka z grzybka

Na początku materiał wyprodukowany na bazie grzybów miał zastąpić cegle i służyć do konstrukcji domów. W 2017 roku firma Mycoworks wprowadzi na rynek pierwsze buty i akcesoria, tradycyjnie produkowane ze skory.

MycoWorks

maxresdefault

http://www.ibtimes.co.uk/this-company-making-eco-friendly-leather-out-mushrooms-1574302

 

W oczekiwaniu na dostępność tych nowych materiałów, znalazłam kilka sklepow i marek oflagowanych jako vegan shopping.

Cult of Coquette i te piekne szpilki z “Black Patent Leather Finish”, “All Materials used are Vegan/Cruelty Free and Handmade”.

201601_export_2417__95984-1458169778-500-750 :

 

 

 

Noah Shop :”the materials used: breathable, resistant to scratch and wear, non-toxic, partly recycled and recyclable. The superior quality of our footwear is aesthetically outstanding and  ensures total comfort and fit. Our shoes are entirely made in Italy by handcrafted shoe-factories that guarantee fair working conditions”

https://www.noah-shop.com/media/catalog/product/cache/1/small_image/800x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/o/dora_001_hp.jpg

 

W moich poszukiwaniach wyskoczyła mi w wyszukiwarce jeszcze marka Patagonia, przyznaje, ze nawet gdyby to co znajduje się na ich stronie było czystym marketingiem (ale bardzo chce ufać, ze za tym komunikatem jest naprawdę wola używania recyklingowanych materiałów) to i tak warto po nia siegnac by wspierac firmy, dla ktorych srodowisko: ludzie, zwierzeta, natura – sa wazne.

Znacie ? Nosicie ? Lubicie ?

***

PS. Best vegan fashion labels

PS2: PETA’s Shopping Guide to Compassionate Clothing

Walczę z Chaosem, we mnie i wokół mnie. Z pomocą przychodzi mi kobiecość, joga, weganizm, zero waste i planowanie Mój blog https://chatkababyjogi.pl/ jest blogiem osobistym.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.