Matka

Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?

Przeczytałam wspaniałą książkę Jespera Juula  , Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?

Otrzymałam ja od klubowej Koleżanki (bardzo dziękuje Agatko Ewo :)) w takim magicznym momencie, kiedy dokładnie takiej książki-rady-wskazówki  potrzebowałam.

Polecam ją wszystkim rodzicom nastolatków, ale również rodzicom dzieci w każdym wieku, szczególnie przed 10 rokiem życia, żeby zrozumieli (lub chociaż liznęli ostrzeżenie), że po 10 roku życia kończy się nasza rola edukatora.

Tak, moi Kochani, po 10 roku życia tylko możemy stanąć i podziwiać (lub przyglądać się ze zgroza) efekt (naszych ?) wychowawczych ambicji.

Lektura tej książki pogodziła mnie z tym faktem i popchnęła mnie o kilka pól (wydaje mi się w dobrym kierunku) na planszy gry w dorastanie.

A oto kila moich ulubionych cytatów:

Kiedy dzieci osiągają̨ wiek nastoletni, mamy okazję przekonać́ się̨, co tak naprawdę̨ udało nam się zbudować́. Razem dotarliśmy do pewnego punktu: rodzice na siedzeniu kierowcy, a dzieci z tyłu, współdziałając z nimi. Czy jesteśmy zadowoleni z tego, co widzimy? Większość́ rodziców, niestety, nie jest specjalnie zadowolona i dlatego włącza się̨ u nich tryb turbowychowania,aby jeszcze w ostatniej chwili naprawić́ to lub tamto. To daremne. Pytają̨ wtedy: ,,Co mamy robić́? Siedzieć́ i patrzeć́, jak nasze dzieci robią̨ coś, z czym się̨ nie zgadzamy?’’.

Dla takich rodziców mam jedną radę: siądźcie wygodnie w fotelu, popatrzcie na swoje dzieci i cieszcie się̨ nimi! ,,Oto mój trzynastoletni syn, oto moja piętnastoletnia córka. Tyle już̇ lat minęło, tak wyrośli. W końcu przez te wszystkie lata całkiem nieźle sobie radziliśmy’’.

Neurobiolodzy twierdzą, że mniej więcej osiemdziesiąt pięć́ procent młodych ludzi nie jest w stanie myśleć́ o konsekwencjach swoich działań́ z czysto biologicznych przyczyn. W ich mózgu po prostu nie działają̨ odpowiednie połączenia nerwowe. I jest to fakt biologiczny, którego nie należy interpretować́ w inny sposób, a zwłaszcza nie należy go traktować́ osobiście. Zachowanie dzieci nie jest skierowane przeciwko rodzicom. Na dokładkę̨, nastolatki nie chcą̨ wcale słuchać́, kiedy im o tym wszystkim mówimy. Oznacza to, że ich rodzice muszą być́ gotowi na przeżywanie lęku i troski.

Sparingpartner. Jest to ktoś́, kto stawia nam maksymalny opór, wyrządzając jak najmniejszą szkodę̨. Rodzic powinien być́ kimś́ takim dla swojego nastoletniego dziecka. Ono chce wiedzieć́, co myślą̨ jego rodzice. Dziewięćdziesiąt dziewięć́ procent nastolatków poważnie traktuje ich opinie, chociaż̇ z pewnością̨ nie będą̨ dzielić́ się̨ z nimi swoimi myślami. Kiedy więc ojciec mówi: ,,Zupełnie nie zgadzam się na to, co chcesz zrobić́! W ogóle tego nie akceptuję’’ ‒ jego nastoletni syn raczej nie powie: ,,No tak, tato, właściwie masz rację, dostosuję się̨. Dzięki!’’. Przede wszystkim będzie chciał zachować́ twarz. Nie znaczy to jednak, że słowa ojca nie mają dla niego żadnego znaczenia. Decydująca jest tutaj kwestia, jak wyglądały ich wzajemne relacje przez ostatnich trzynaście lat. Na tym fundamencie rozwijają̨ się teraz ich stosunki.

W życiu z nastolatkami jest jak w prawdziwym życiu: nie ma rozwiązań́ doskonałych. Trzeba po prostu żyć́, raz lepiej, raz gorzej.

Wiem, ze ta książka będzie mi towarzyszyć przez kolejne 4-6 lat. W pierwszej części Pan Jasper Juul opowiada o tym przejściu między wychowaniem a  budowaniem więzi. (Ilu z nas, dorosłych czytających ten bilecik, miało okazję posmakować goryczy więzi zerwanych?).

W drugiej części przedstawiono kilka (typowych) sytuacji, wobec których postawieni są rodzice nastolatków. Seks. Alkohol. Hotel a nie dom…

A trzecia część stanowią dialogi, prowadzone w ramach warsztatów, w których 0 rodzin, o najróżniejszej konfiguracji, poruszyło jeden z problemów, na przykład : odpowiedzialność i reguły, komputer i media, problemy w szkole i zaufanie, zaufanie i jego brak itp.

Podoba mi się to ciepłe podejście tego psychologa, do młodzieży i do rodziców.
Bardzo, bardzo polecam tę lekturę.

Walczę z Chaosem, we mnie i wokół mnie. Z pomocą przychodzi mi kobiecość, joga, weganizm, zero waste i planowanie Mój blog https://chatkababyjogi.pl/ jest blogiem osobistym.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.