finanse

#3 – Datki 2017

Dla niektórych monotonia, dla innych (dla mnie) harmonia. Początek roku, praca nad domowym budżetem wre. Postanowilam kontynuować ubiegłoroczny schemat i wybrałam znow 12 organizacji i stowarzyszeń, którym pomogę finansowo w nadchodzącym roku.  O różnicy między datkami a pomoca finansowa pisalam juz w ubieglym roku. Dla mnie datki są po prostu forma decydowania, na co idzie cześć moich podatków (dla przypomnienia, od 66% do 75% przekazanych sum, w zależności od statusu organizacji lub stowarzyszenia)można odciągnąć od podatku) a pomocy finansowej udzielam komuś bez oczekiwania na ulgi fiskalne czy jakieś inne gratyfikacje.

Ta lista jest to dla mnie zarazem i ściągą (gdyby mi sie zapomniało) i trochę świadectwem ewolucji moich poglądów.

1. L214 – Stowarzyszenie podobne do polskich Otwartych Klatek. Działa na rzecz zmian w prawie, prowadzących do polepszenia statusu zwierząt hodowlanych. Propaguje weganizm. Dziś jest to organizacja najbliższa moim wartościom. Stowarzyszenie to wspiera kilkadziesiąt innych, mniejszych, lokalnych stowarzyszeń, mniej lub brdziej radykalnych.

2. Partie animaliste – Jestem ciekawa, czy uda im sie kooperować z L214 i EELV.

3. EELV – nie podobaja mi sie wszystkie akcje polityków tej Partii, ale zamiast burzyć coś (zdyskredytować zupełnie)  i zaczynać od nowa, wolę dziś ewolucję poglądów.

4. Kościół Katolicki – zeby nie skarżyć sie, że “burza kościoły we Francji”. Burza, faktycznie, ale nie po to by budować meczety, ale dlatego, że we Francji Kościół jest oddzielony od państwa, płaci podatki i nie ma kasy na restaurowanie wszystkich zabytków. Ot, co. No i moja parafia przysyla mi co roku budżet, na co idą zebrane środki. Wiecej slysze – i widze – o pieniądzach zainwestowanych w akcje misyjne niż o tym, żeby ksiądz kupił sobie hobbistycznie sprzęt do polowania (pozdrawiam Iławę).

5. Alynea – stowarzyszenie pomagajace ludziom, ktorzy znalezli sie, z roznych przyczyn, na ulicy.

6. ASPAS – Stowarzyszenie działające na rzecz ochrony dzikich zwierząt.

7. FRAPNA – Federacja (220) stowarzyszeń działających na rzecz obrony przyrody (dla mnie szczegolnie wazne jest stowarzyszenie Arthropologia) i wspieranie tego stowarzyszenia to jest wspieranie akcji poszerzajacych nasza wiedze o przyrodzie (przyznajmy sie – często nasza wiedza o przyrodzie kończy sie wraz z lekcjami biologii)

8. Sea Shepherd – Na pewno istnieje wiele lokalnych stowarzyszeń, które chronią morskie gatunki przed wyginieciem. Sea Shepherd jest organizacja bardzo ofensywna – dlaczego Człowiek rości sobie prawa do mordowania – w imie TRADYCJI – na przyklad 333 delfinow lub wielorybow ? Z takimi tradycjami nie da sie inaczej walczyć niż tylko poprzez akcje takie, jak Sea Shephard – blokowanie lub nawet atakowanie statków, ktore zmierzaja na taka krwawa zabawę.
Marza mi sie takie odpowiedniki “Sea Shepherd” które walczyłyby po naszych lasach z klusownikami…

9. PETA France – kolejna (trzecia międzynarodowa na mojej liście) organizacja, która organizuje akcje uwrażliwiające Ludzi na los Zwierząt .

10. Zero Dechets Lyon – temat bliski moim wartościom. Stowarzyszenie ma wieksza sile “rażenia” i  lepiej wysyła w świat przekaz o konieczności ograniczenia odpadów.

11. SPA de Lyon – lokalne schronisko (z którego adoptowaliśmy Peppera)

12. Les Compostiers – stowarzyszenie propagujące kompost w mieście

Wiem, ze w Polsce istnieje procedura przekazania 1% podatku, ale nie wiem, czy jest to cala suma 1%, czy mozna ja podzielic miedzy kilka roznych stowarzyszen ?
A  Jak ma sie sprawa w innych krajach ?

Czy macie w planach wspierać jakieś stowarzyszenia ?

Walczę z Chaosem, we mnie i wokół mnie. Z pomocą przychodzi mi kobiecość, joga, weganizm, zero waste i planowanie Mój blog https://chatkababyjogi.pl/ jest blogiem osobistym.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.