finanse

Pieniądz lokalny (w Lyonie – la Gonette)

Na mojej liście 101 w 101 bis jest wzmianka o Pieniądzu lokalnym.
Po praz pierwszy usłyszałam o pieniądzu lokalnym oglądając film “Jutro” (“Demain”) , gdzie omówiono przykład Funta Bristolskiego.

i pomyślałam sobie, że to faktycznie ciekawa inicjatywa – skoro kilka podmiotów gospodarczych w to wierzy, a mnie to właściwie nie kosztuje więcej pieniędzy, to czemu nie spróbować ? O pieniądzu lokalnym ciekawie opowiada ten filmik a przeczytać o nim możecie na przyklad tutaj. Podoba mi sie rowniez idea, podkreślona przez Panią Izabele Litwin, że “należy budzić w ludziach poczucia podmiotowości, tzn. świadomości, że wszystko zależy od nas”.

Dziś pieniądz lokalny istnieje w wielu miejscach w Europie (we Francji, według tej mapy, okolo 30 w użyciu i wiele innych jako projekty), ale jak dotąd nie słyszałam jeszcze, żeby ktoś z moich znajomych sie nimi posługiwał.

W Lyonie funkcjonuje La Gonette. W tym tygodniu po raz pierwszy wymieniłam Euro na Gonette i wróciłam do domu z papierami w stylu Monopoly.

Dlaczego, po co ?

Dziś, w styczniu 2017, mogę odpowiedzieć:

  1. I tak robie zakupy w tym właśnie sklepie, ktory jest członkiem sieci podmiotów gospodarczych, które akceptują lub promują la Gonette, średnio zostawiam tam około 100 euro miesiecznie (co wiem, dzieki Kakebo :)), wiec moge spokojnie i bez wielkich ekscesów ani ryzyka wymienić euro na pieniądz lokalny aby sobie krążył…
  2. własnie. Pieniądz jest stworzony po to, aby krążył a nie po to by sobie leżał w banku, aby nim spekulować, prawda ? (i służył do finansowania projektow, ktore mi sie nie podobaja, jak na przyklad kampani wyborczej partii ktorych program jest mi bardzo obcy. A propos, podobno Marie Le Pen nie uzyskała wystarczajacych kredytów we francuskich bankach – a szukała ponad 20 milionów euro i ostatecznie część pieniędzy pożyczył jej tatuś, z ktorym wciaz jest oficjalnie skłócona i z kim toczą sie wojny w sądzie,  a część Putin, ale co my, szaracy w sumie o tym wiemy ? )
  3. no tak, ale gdzie idą euro z wymiany na Gonette ? W przypadku Gonette idą do banku Credit Cooperatif, ktory nie do konca mnie osobiście przekonał, to znaczy informacje które jak dotąd o nim znalazłam. Na przykład nie jest jeszcze dla mnie jasne, jakie projekty są finansowane przez ten bank, bank zawsze pozostanie bankiem i to mnie nieco niepokoi, ale… Mogłabym tak badać sprawę jeszcze miesiącami, i być jak ta bajkowa stonoga, która zastanawia sie, czy najpierw ruszyć nogą pierwszą i dziesiata czy trzecią i piętnastą i tak w tym braku decyzji zdechnac z glodu… No i, będę szczera – nie śledzę z tak bliska, co robią i w co inwestują moje “komercyjne” banki, BP2L czy LCL, żeby nagle krytykować CC . Skoro mam szczescie, ze w Lyonie taka inicjatywa powstała, skoro mój ulubiony sklep z żywnością przynależy do tej sieci, i mam nadzieje, czerpie z tego jakies korzysci (dziś dla mnie nie do końca jeszcze zrozumiałe, ale moze sa to kredyty inwestycyjne ? ) skoro i tak zostawiam tam jakas kwote, to rzucam sie na gleboka wode a analizować sprawę będę na bieżąco.
  4. dzięki liście partnerów Gonette odkryłam kilka interesujących lyońskich adresów, które mam nadzieje przetestuje (na przykład zajęcia jogi) .

Czy w waszych miastach istnieją pieniądze lokalne ? znacie ? korzystacie ? używacie ?

Walczę z Chaosem, we mnie i wokół mnie. Z pomocą przychodzi mi kobiecość, joga, weganizm, zero waste i planowanie Mój blog https://chatkababyjogi.pl/ jest blogiem osobistym.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.