ćwiczenie wdzięczności

O wdzięczność (znowu)

Przygotowałam sobie szkic tego o czym lubię sobie przypominać, czyli o Wdzięczności, po czym przeczytałam u Kasi o jej wyzwaniu styczniowym. Ponieważ lubię grać zespołowo, podpinam się pod jej wątek, #eksperymentujesz  😉

***

Zapisałam sie na newslettera do mojej ulubionej joginki (Lesley Fightmaster), ktora prowadzi 30 dniowy program Szczęśliwej Jogi (#hathayogahappinessi wcale nie zdziwiłam sie, dlaczego w pierwszym liściku pisała ona wlasnie o Wdzięczności.

Poczucie wdzięczności jest jednym z fundamentów szczęścia, ba, nawet zdrowia i … dłuższego życia.  Wysłuchałam bardzo ciekawy wykład TED pani Florence Servan-Schreiber. Powiedziała ona, między innymi, ze znaleziono dowody na tę tezę o przedłużaniu sobie życia. Szukano osob, które żyją w tym samym miejscu, jedzą dokładnie to samo pożywienie, mają ten sam rytm życia i no i do tego najlepiej, gdyby były w zwiazku z ta sama osoba… tak, to możliwe – w zakonie. Badania przeprowadzono w Minnecocie, w latach 80 ubiegłego stulecia.
Każda nowo przybyła siostra była proszona o napisanie listu, co sądzi o swoim życiu itp. Następnie, była o to proszona w wieku lat 40, 60…

Psychologowie zajmujący sie tym doświadczeniem mieli do wglądu nie tylko te listy, i to ze 150 lat istnienia zakonu, ale również do historii zdrowia (lub chorób, jak kto woli) każdej zakonnicy. Porównano, pod względem zasobu słów i sposobu wyrażania sie stan zdrowia i długość życia sióstr.
Okazalo sie, ze te, ktore swoja postawa, słownictwem i tematami wyrażały wdzięczność, żyły dłużej. O dokładnie 7 lat 🙂

Uprawianie wdzięczności, a za tym własnego szczęścia jest jak mycie zębów. Trzeba to robic codziennie. Kilka razy dziennie. Zaczęłam niedawno prowadzić Dziennik Wdzięczności (Journal du Kif) na moim stoliczku nocnym polozylam mały notes, w którym, zaraz przed snem, zapisuję, za co jestem wdzięczna (nie, nie codziennie, bo czasem mi sie nie chce, szczególnie po miłych, intymnych spotkaniach z Mężem).


To takie moje remedium na te wszystkie oszolomowe wiadomosci, ktorymi chcą karmić mnie media.
Działa (na mnie)

Bądźcie zdrowi.

 

 

Walczę z Chaosem, we mnie i wokół mnie. Z pomocą przychodzi mi kobiecość, joga, weganizm, zero waste i planowanie Mój blog https://chatkababyjogi.pl/ jest blogiem osobistym.

20 komentarzy

 • 5000lib

  Dziennik wdzięczności mam. 🙂 Do tego udowodnione jest naukowo, że pracując z długoterminowymi celami, wdzięczność jest tym czynnikiem, który wspiera nas w wytrwaniu:) Pozdrawiam,

 • ag

  Dziękuję jest moim ulubionym słowem, dziękuję wszystkim za wszystko, uważam, że każda chwila, słowo jest podarunkiem od drugiej osoby, dlatego zawsze dziękuję. Są ludzie, którzy odpowiadają – to ja tobie dziękuję, inni – ale za co? A jeszcze inni mówią – nie bądź taka usłużna. Zawsze mnie to zaskakuje.

  • Baba Joga

   Bo może niektórzy nie potrafią po prostu przyjąć czyjejś wdzięczności, czują się zaambarasowani… ?

   Dla mnie po włosku takie Grazziee brzmi jak zaproszenie do uśmiechu 🙂

 • Storyland14

  Zgadzam się w pełni, zdecydowanie bardziej ukierunkowana byłam kiedyś na modlitwę i ona często stawała się inspiracją do większego wyrażania swojej wdzięczności. Tak zaczynajac i kończąc swój dzień czułam się dużo bliżej z tymi osobami, skupiona na tym co jest teraz wokół i bardziej ufnie nastawiona do świata i ludzi.

  • Baba Joga

   Tak po krotkiej refleksji nad tym, co napisalas, to właściwie jest to podobny proces. Zatrzymanie sie przez chwile, by pomyśleć nad minionym dniem, lub postawić intencje na dzień nadchodzący. Odrobina introspekcji i oddech pozytywnej energii ukierunkowany w strone, na ktorej najbardziej nam zależy…

 • Magdalena | Madou en France

  Ja mam dzienniczek “3 kifs par jour” – bardzo dobre ćwiczenie, zwłaszcza, gdy czasem widzimy tylko zuo…
  Zaczynając z panią Fightmaster nie wiedziałam, że to Twoja ulubiona joginka! Melduję, że tydzień 1 cały za mną, nie do końca wczuwam się jeszcze w taką formę medytacji jaka była na koniec tygodnia, ale bardzo lubię jej podejście i tematykę na każdy dzień. Jak na razie zawsze robię ją rano, więc coś tam w tej głowie zostaje na cały dzień :)))
  Merci Aga za ten wpis :*

  • Baba Joga

   Hej 😉 ja mam trzy takie joginki, do których wracam: Ali Kamenova, Lesley Fightmaster i Yogi Nora, od której wszystko się zaczęło ❤️
   Udało mi się namówić Męża na wspólną (tak!) jogę z Lesley (za co będę ją uwielbiać jeszcze bardziej ;-))

   A ten Journal de 3 kif to taki wlasnie dziennik wdzięczności, nie? świetna sprawa 🙂
   Ściskam

    • Baba Joga

     Tak sobie pomyślałam, kiedy to przeczytałam, 3 kif par jour, gdzieś to już widziałam 😉 ale myślałam, że to może francuskie wyrażenie a nie jej autorska metoda.
     A znasz książki tego jej kuzyna, Davida ? (Chyba mówiła o kuzynie, prawda?) kiedyś przeczytałam jedną, właśnie o myślach pozytywnych, które leczą. Wyleczył się wówczas z jednego raka. Niestety, po 10 latach (chyba) był przerzut.
     Niemniej – to co napisał o świadomości, o wpływie optymizmu jest nadal bardzo prawdziwe.

 • Edyta

  Wdzięczność warto rozbudzać w sobie, jak się da i gdzie się da. Choć nie jest na pokaz i wypływa z głębi serca warto, by obserwowały ją także u nas dzieci. W zagonionym świecie czasem o tym zapominamy. A więc kiedy tylko jest okazją uczulam moją córkę na to. Wdzięczność to przesłany uśmiech, to telefon do babci, kwiatek na Dzień Nauczyciela. Gdy zastanowimy się nad tym (a może właśnie spiszemy) za co możemy być wdzięczni, odkryjemy, jak bardzo jesteśmy szczęśliwi. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.