książki

#6 – Sekretne Życie Drzew

« C’est une faiblesse inhérente à la nature humaine que de fermer les yeux sur les dangers qui ne sont pas échéance immédiate. Tout phénomène marche lente et progressive ne réussit jamais, dans quelque domaine que ce soit, à inquiéter personne. Le drame de la forêt, en quelque pays que ce soit, réside en ce qu’on a toujours tendance la sacrifier l’immédiat. » (M. BOUDY, ancien Directeur des Eaux et Foréts du Maroc. « Cahiers des Ingénieurs Agi-alla- 171eS )) 3° trimestre 1949.)

Wiele dobrego napisano o tej książce, i moja opinia o niej jest również bardzo pozytywna.

Niewiele wiem o lesie i życiu drzew i dlatego ta lektura okazuje sie wpasc na odpowiedni grunt. Opowieść niemieckiego leśnika o tym, że drzewa tworzą społeczności, ze porozumiewają sie za pomocą systemu korzeni i grzybni, rosnących z nimi w symbiozie, o miejskich “dzieciach ulicy”. Wszystkie te słowa wpadły do mojego chłonnego umysłu, ktory fotosynteza zainteresował sie ostatnio na lekcjach biologii w liceum…I otworzyla sie furtka, wiodaca w nowe miejsca.

Przyznaje, publicznie, bezmiar mojej niewiedzy. Niewiedza jest potężnym narzędziem i może wyrządzić krzywdę. Niewiedza objawia sie tym, ze wolimy przyklejać łatki (na przyklad cos ma “naturalne”pochodzenie (jak piżmo w perfumach z wyższej półki – bezsprzecznie jest naturalne), “bio” (jak “mięso od szczęśliwej krowy”, hodowanej na łące. ), autentyczne (jak piękny mebel z luksusowego drewna), “etyczne” (jak papier lub choinka pochodzące z lasów gospodarczych).

***


***

Nie będę Wam dużo zawracała głowy, ten, kto już przeczytał książkę, moze rowniez czuje sie zbulwersowany. Ten, ktory jeszcze tego nie zrobił – goraco polecam tę przygodę.

Na moim podwórku ścięto drzewo. Liście i gałązki spadały na parking i sąsiedzi, ktorzy mieli miejsce pod drzewem się skarżyli…

A wszystkim ciekawym polecam link : Forest Monitor – Monitor Leśny, czyli blog dla leśnych geeków 🙂

Wiem, że nigdy już nie wejdę do lasu z tym samym spojrzeniem, niewidzącym w drzewach istot zdolnych do tworzenia społeczeństw. Wiem, że dzięki tej lekturze zainteresowałam sie gospodarka leśna tu we Francji (mam szczęście, moi Teściowie maja domek w Alpach, w minie przyklejonej do jednego z 4 Lasów Chronionych w departamencie Haut-Savoie) zawsze to łatwiej zajrzeć do maleńkiego merostwa, zadać pytanie miejscowym, jak radza sobie z nielegalna wycinka tego lasu (a to niestety zawsze sie zdarza…), poczytać o działaniach ministrów i prefektów, porozmawiać ze znajomymi drwalami…
Zdecydowanie, pan Peter Wohlleben będzie pierwszym autorem, do którego napisze list z podziękowaniem za książkę .

A tutaj jeszcze film (po francusku) : Il etait une foret

 

Walczę z Chaosem, we mnie i wokół mnie. Z pomocą przychodzi mi kobiecość, joga, weganizm, zero waste i planowanie Mój blog https://chatkababyjogi.pl/ jest blogiem osobistym.

One Comment

  • 5000lib

    Bardzo ciekawa jestem tej książki, miałam okazję przesłuchać rozdział, może dwa (audiobooka). I jestem ciekawa jak to dalej wygląda. Z drugiej strony tak zwany rynek bio jest cóż, różnorodny, i trzeba umieć się poruszać po nim, by nie dać się nabić w plaistikową butelkę. Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.