praca

Legalna praca we Francji

Zbliża się teraz Nowy Rok i pewnie wiele osób robi plany na 2018. Być może jednym z celów do zrealizowania jest Legalna praca we Francji ?

Jeśli znacie kogoś, kto wybiera się pracować do Francji, dorobić sobie “u gospodarza”, jako rolnik, w rzeźni, jako drwal, jako przysłowiowy hydraulik, których we Francji naprawdę brakuje, na budowie, lub w innej robocie…
Może podsuńcie takiemu znajomemu (i jego rodzinie) ten tekst.

Pięć, sześć razy do roku zdarza mi się pomagać – przyznam zupełnie nieprofesjonalnie – zupełnie obcym Polakom, którzy znajdują się w sytuacjach naprawdę krytycznych. Ktoś ląduje w szpitalu, bez ubezpieczenia, bez grosza w kieszeni, kogoś wyrzucają z domu, chociaż przecież grzecznie płacił czynsz. Nie ukrywam, że najbardziej dramatyczne sytuacje to te, które opisałam kiedyś w bilecie : „alternatywna Historia Emigracyjna” – spotykam w „schroniskach” dla bezdomnych cienie dawnych ludzi.

Dobre zamiary – nie muszą ale mogą się skończyć prywatną katastrofa. Znam wielu Rodaków, którzy od lat pracują na czarno we Francji i szafa gra. Ale tragedie nie przydarzają się tylko „sąsiadowi”.

Oto scenariusz z którym spotykam się najczęściej. Ponieważ – najczęściej – dzwonią do mnie po pomoc „Żony”, pozwólcie mi w dalszej części historii posłużyć się pseudonimem „Maż”. Oczywiście, tak zachowują się osoby obojga płci i niezależnie od stanu matrymonialnego.

Kolega zna świetną fuchę.

„Przyjedź sobie na 3-6 miesięcy, dorobisz sobie, wszystko jest legalne”.
Mąż sobie jedzie. Bez podpisania żadnej umowy, bez podpisania żadnego ubezpieczenia, bez przedstawienia IBANu konta. Bo to przecież kolega mu załatwił, kolegów nie zostawia się w biedzie.

Pierwszy, drugi miesiąc, należności dostaje do ręki.
Trzeciego miesiąca *(*niepotrzebne skreślić, zastąpić) : “szef” znika. Giną pieniądze. Giną dokumenty. Wjeżdża kontrola – inspekcja pracy albo skarbówka do firmy i firma zawiesza pracę, a za mieszkanie trzeba płacić. W gorszym wypadku – trafia się wypadek przy pracy: złamanie kończyn, utrata palca, ręki, nogi, czy – a to już totalna tragedia – złamany kręgosłup …
Nagle, okazuje się, ze nigdy nie było umowy o pracę, nie ma ubezpieczenia i zaczynają się schody.

Każdy przypadek jest inny.

W każdym pojawia się żal, wściekłość i wstyd, że się dało tak nabrać.

Z mojego doświadczenia z bezdomnymi Polakami w Lyonie wiem, ze w ekstremalnych sytuacjach może skończyć się na ulicy – i z bólem zawiadamiam, że w 2017 roku umarły 2 osoby, z tych dla których robiłam tłumaczenia w Samu social, jeden facet był w moim wieku.

Zatem, jeśli słyszycie, ze Mąż bliskiej koleżanki wyjeżdża dorobić sobie DO FRANCJI (na innych krajach się nie znam), upewnijcie się ze koleżanka ma świadomość, ze Mąż jest w jednym z dwóch przypadków:

Dwa przypadki warunków legalnej pracy we Francji :

1) Jedzie jako podwykonawca – ma w Polsce otworzona działalność, ubezpieczenie oraz umowę o dzieło/kontrakt od zleceniodawcy
2) Jedzie jako pracownik – ma umowę o pracę – albo opartą na prawie polskim, jeśli zatrudnia go polska firma, albo na francuskim, jeśli zatrudnia go firma francuska. Firma polska może również zatrudnić według prawa francuskiego, które jest bardziej dogodne dla pracownika, ale o tym trzeba wiedzieć i posiadać wystarczające kwalifikacje oraz znajomość języka francuskiego, by pracodawcy chciało się o takiego pracownika „powalczyć”.

W obu wypadkach

 w umowie o prace/o dzieło, zamieszczone są MINIMUM 4 bardzo ważne informacje :

A) Wynagrodzenie

Od 1 stycznia 2018 :
Smic – najniższa płaca krajowa – brutto 2018 – to 9,88 euro za godzinę.
Miesięcznie, SMIC BRUT 35 godzin to 1498,47 euro,
Rocznie Smic brutto to 17981,64 euro (w 2018)
Miesięcznie Smic Netto wynosi 1 173 euro (w 2018)

Według francuskiego prawa, nie można we Francji pracować za mniej, więc wynagrodzenie umowy o dzieło, w teorii powinno być kalkulowane na podstawie SMICu

B ) Numer Ubezpieczenia :

Człowieku. Żeby pracować legalnie we Francji MUSISZ mieć ubezpieczenie, czyli numer NIR, bo to jest numer nie do przejścia, jeśli chce się, jako pracodawca, zadeklarować pracownika.
Dziękuję. Jeśli NIGDY nie podałeś numeru ubezpieczenia, nigdy się o niego nie ubiegałeś, to może być tak, że nie pracujesz legalnie.

Numer ten znajduje sie na Carte Vitale i zaczyna się od cyfry (1) jeśli jest się mężczyzną, od (2) jeśli jesteś kobieta. Zanim pracodawca zatrudni pracownika, zgłasza w Urssafie  https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F16467

zamiar zatrudnienia: Déclaration Préalable A l’Embauche : https://www.due.urssaf.fr/declarant/index.jsf i otrzymuje – mailem – zaświadczenie o wykonaniu tej deklaracji.
Jeśli pracownik nie posiada numeru Securite Social, pracodawca może poprosić o wystawienie takiego numeru (demande d’attribution d’un numéro), i otrzymuje wówczas numer tymczasowy.

Istnieją jeszcze 4 inne numery : dla osób, które sa w trakcie rejestracji : zaczynające się od 3 i 7, jeśli są to mężczyźni, i 4 lub 8 , jeśli sa to kobiety.

Numer 1 99 99 99 999 999, jeśli widnieje na Twoim „bulletin de salaire”, fiche de paie” czyli karcie pracy, jest numerem fikcyjnym. Po prostu w programie do wystawiania karty płac to pole nie może być puste… więc jeśli masz taki numer – nie jesteś ubezpieczony…

C) Miejsce pracy, adres i kontakt firmy i pracodawcy : Siret / Ape / Urssaf/Msa :

to bardzo ważne, szczególnie, kiedy ktoś pracuje dla firmy budowlanej i jeździ po całej Francji – Firma która zatrudnia MUSI podać pełne informacje, numery rejestracji itp, żeby w razie czego było wiadomo, gdzie szukać pomocy, na przykład ze strony cywilnej.

D) czas pracy : umowa na okres określony, nieokreślony, typ umowy…

Jest cała inna masa informacji, które zawiera się w kontrakcie, szczegóły tutaj :
http://travail-emploi.gouv.fr/…/les-principales-caracterist…

 

E) Bulletin de paie czyli francuska karta płac

Wynagrodzenie : BARDZO WAŻNE

We Francji pensje płaci się TYLKO za pośrednictwem PRZELEWU BANKOWEGO, albo CZEKU.
Nie płaci się pensji w gotowce, no chyba, że gosposi, do której się ma zaufanie i która cię o to poprosi, bo na przykład ma wspólne konto z mężem , a woli pieniądze ze sprzątania przeznaczyć na swoje wyłączne wydatki. Ale i tak osoby pracujące w domu deklaruje się we Francji w cesu.fr i to jest inna kategoria.
Firma, która prowadzi normalna księgowość, musi zaksięgować takie pozycje, jak wyplata pensji – i temu służą czeki i przelewy. Więc, jeśli Mąż koleżanki nie został poproszony o podanie IBANu, albo ktoś mu powiedział – no co ty, będziesz dawał bankowi zarobić na transferze – niech się Mężowi i koleżance włączy CZERWONA LAMPKA bo to nie jest ok.

Konto bankowe we Francji

Jeśli ktoś chce założyć konto bankowe we Francji, trzeba przedstawić dochody (koło się zamyka, bo skąd dochody, jak nie było wpłat na jakiekolwiek konto ? ) , paszport i zaświadczenie, ze się gdzieś mieszka…

Adres Zamieszkania

Z tym mieszkaniem, to też osobna sprawa : jeśli wynajmujący deklaruje ze bierze od Męża koleżanki pieniądze, oznacza to ze płaci za niego podatki, które powinien rozłożyć na 12 miesięcy i żądać jako plus od czynszu. Jeśli tego nie robi, najprawdopodobniej wynajmuje mieszkanie na czarno.

Kolejna ważna informacja, potwierdzona przez wiele znanych mi osób, które mają doświadczenie w zatrudnianiu ludzi.

Zaostrzenie warunków zatrudnienia cudzoziemców.

Uwaga – od 2016 roku zaostrzyły się przepisy co do zatrudniania cudzoziemców:

https://www.ouest-france.fr/economie/emploi/travailleurs-detaches-l-avertissement-de-la-france-la-pologne-4553570

https://www.ouest-france.fr/europe/france/travailleurs-detaches-la-france-pourrait-ne-plus-appliquer-la-directive-4344427

https://larotative.info/des-travailleurs-etrangers-prives-2500.html

Kontrola inspekcji pracy i kontrola skarbowa

Dzisiaj, wiele stowarzyszeń zajmujących się ochrona praw człowieka, walczy w sądzie z różnymi instytucjami, oskarżając je o dyskryminowanie obcokrajowców. Dlaczego ? Otóż, jeśli zatrudnisz obcokrajowców, nawet z UE, to masz jak w banku kontrole z inspekcji pracy oraz skarbowa, prywatna i na firmę, na okres ostatnich 5 lat. 

Jeśli pracownicy zatrudnieni są legalnie – nawet najbardziej upierdliwy i szukający dziury w całym inspektor, wywoła tylko nieciekawą atmosferę na miejscu pracy –ot, powiedzmy sobie- on robi tylko to co do niego należy, i jeśli pracodawca nie ma sobie nic do zarzucenia – na pewno nie będzie miał z tego powodu żadnego problemu.
Jednak, jeśli są jakieś niedopatrzenia, grożą pracodawcy bardzo wysokie kary – we Francji pracownik jest naprawdę mocno chroniony – wiec jeśli coś było nielegalne, może po prostu wyrzucić ludzi z pracy z dnia na dzień, nie płacąc przy tym ani grosza.

Przemyśl

Wyjazd do pracy za granicę – z mojego punktu widzenia – jest decyzja, która powinna być przemyślana, szczególnie jeśli ma się rodzinę i dzieci. Nawet nie wyobrażacie sobie, ile problemów mogą mieć ludzie, którzy – trochę naiwnie, wierząc kolegom na słowo – uczciwie wykonują swoja prace dla nieuczciwych pracodawców. Dwa przypadki są szczególnie ciężkie w konsekwencjach :

Jeśli z jakiegoś powodu zdarzy się Mężowi zostać oskarżonym o nielegalna prace – wówczas policja może – i bardzo często to robi – skonfiskować towary, samochód … Wówczas straty są jedynie finansowe, ale cale to założenie : wyjechać i zarobić parę groszy – staje się źródłem długów, depresji i pogorszenia sytuacji rodzinnej.

O wiele poważniejsza jest sytuacja, jeśli zdarzy się poważny wypadek przy pracy – kiedy ktoś spadnie – z drabiny, okna, dachu – i złamał sobie kręgosłup. To się oczywiście może zdarzyć wszędzie – ale jeśli pracuje się zagranica, nielegalnie… Nie dość, że straci się nieodwracalnie zdrowie i możliwość normalnego funkcjonowania, to jeszcze nie przysługuje wówczas żadne odszkodowanie, żadna pomoc finansowa ani od państwa francuskiego, ani od państwa polskiego.

ITCDR

Proszę Państwa. Jeśli zdarzy się Wam otrzymać świetną propozycję pracy, już spakowałyście walizki i lada chwila ruszacie zagranice : sprawdźcie, w co się pakujecie. Na polsko-francuskim rynku istnieje bardzo dużo firm zajmujących się pośrednictwem i przedstawicielstwem rynku pracy.
Ja osobiście znam jedną, którą gorąco Państwu polecam : ITCDR:

http://www.itcdr.com/pl/

contact@itcdr.com

Jak widnieje na stronie tej firmy :

Od 2007 roku zajmujemy się prowadzeniem spraw administracyjnych związanych z pobytem na terenie Francji pracowników delegowanych, dlatego też nasze doświadczenie we współpracy z administracja francuską jest bardzo duże. Na terenie Francji dysponujemy przedstawicielami, którzy doskonale znają zagadnienia związane z delegowaniem pracowników lub czasowym ich pobytem na terenie Francji w świetle nowych przepisów.

Warto wydać parę groszy zanim wyjedziecie, aby firma sprawdziła, czy aby na pewno wyjeżdżacie legalnie, czy pracodawca istnieje (sic !) i że zamiast wypłaty nie otrzymacie czasem kary za nielegalne wykonywanie zawodu.

A jeśli zdarzy się Wam znaleźć w tarapatach już na miejscu, pracownicy ITCDR pomogą Wam – legalnie i z sukcesem – się z nich wykaraskać.

A na koniec :

OFERTY PRACY

Tak jak napisalam wyzej : na polskim rynku istnieje dużo firm pośredniczących na rynku pracy. Jedna z nich jest SIDROM Sp : http://sidrom.net/
– znam właścicieli i pracowników tej firmy i wiem, że z jednej strony oferują oni uczciwe warunki i legalna prace dla polskich pracowników, a z drugiej strony, francuskim firmom dostarczają rzetelnych pracowników i podwykonawców.
Tutaj jest kilka wybranych ofert pracy : http://sidrom.net/pl/oferty_pracy/

 

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę podejmowania wielu mądrych decyzji w 2018 roku.

 

Walczę z Chaosem, we mnie i wokół mnie. Z pomocą przychodzi mi kobiecość, joga, weganizm, zero waste i planowanie Mój blog https://chatkababyjogi.pl/ jest blogiem osobistym.

8 komentarzy

 • Agnieszka

  Myślę, że warto byłoby jeszcze dodać informację dotyczącą rozliczeń podatkowych dla rezydentów i nierezydentów. Wielu polaków ma problem z właściwym wyborem. Pracując i mieszkając we Francji często podawany jest polski adres zameldowania – co prowadzi do rozliczeń podatku jako nierezydenta i znacznie wyższego opodatkowania.

  • Baba Joga

   Oczywiscie, tylko ja sie na tym zupelnie nie znam – bo mieszkam we Francji na stałe od 15 lat, i szczerze powiedziawszy – od zawsze place podatki tu we Francji 🙂
   Ale jeśli mi Pani pomoże, to cos mozemy napisac razem 🙂

 • Ewa

  moj kolega mial wypadek we Francji, posiada karte Vitale.Pracował legalnie na sadach do 5.10.2018 r. a 7.10.2018r. złamał nogę i był cztery dni w szpitalu..czy istnieje szansa, że nie bedzie nic płacił za szpital..obecnie nie pracuje z uwagi na kontuzję i stara sie o francuską kuroniówkę. co ma zrobic żeby uniknąć kosztów..w szpitalu jeden urzednik m powiedział że niue bedzie nic płacił a drugi ze bedzie musial opłacić 700 euro..Proszę o jakieś porady.

  • Baba Joga

   Dobry wieczór. Niestety nie orientuję się jak to będzie wyglądało, bo nie znam szczegółów umowy. Jeżeli pracował tylko 2 dni (5-7 października) to nie wiem jakim cudem dostanie chomage, może chodzi o inny zasiłek?
   Bardzo polecam firmę, do której linka podałam w bileciku, gdyż oni zajmują się takimi sprawami.
   Kolega miał szczęście, z wypracował legalnie i ma n Securité sociale. Być może będzie musia zapłacić za pokoj w szpitalu, nie za samo leczenie? Niestety nie wiem.
   Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.