Kobieta,  Matka

Bohaterów – prądem ?

To Ciało już tyle przeszło.

Te kilogramy i centymetry: w górę i w dół.

Skora rozciągnięta, miejscami sflaczała. Włosy, raz jest ich więcej, raz mniej, teraz taki okres się zaczyna, ze będzie ich mniej.

No i moja Yoni, pieszczotliwie zwana Grazynka. My się dobrze znamy, ba, nawet przyjaźnimy, znamy wzajemnie nasze preferencje i humorki, w końcu mieszka u mnie od urodzenia.

To nie do końca prawda, ze to co się z nią dzieje aktualnie, to przez poród.

OK, poród tez, w końcu nie mamy już dwudziestu lat. Ale tam dzieją się również inne rzeczy. I, co uważam za szczególnie niesprawiedliwe – pomimo faktu, ze dbałam o mięsnie Kegla, (zresztą zapraszam do lektury Przypominajki :  ćwiczyłam regularnie, nawet apke z przypominającą miałam ustawioną. Nudne spotkanie, zebranie na którym nie mam nic do powiedzenia? Nie szkodzi : spinam mięśnie pochwy, liczę do iluś tam, rozluźniam, powtórka)

A tu w połogu dzieją się rzeczy niesłychane.

Po raz pierwszy w życiu trafiła mi się inkontynencja. Zaśmieję się i… cieszę się ze nosze podpaskę. Zakaszle : przy okazji puszczę bąka (dziękujemy hemoroidom). Poza tym nie wszystkie organy po porodzie trafiły na swoje miejsce, niektóre znalazły sie trochę poniżej poziomu…

Na szczęście mieszkam we Francji, gdzie podobnie jak w kilku innych państwach z rozwiniętym systemem ubezpieczeń, profilaktyka czy leczenie tych uciążliwości jest wpisane w pakiet ciążowy.

Rehabilitacja mięśni dna macicy, zwana reeducation du perine, nie jest oczywiście obowiązkowa, ale zalecana i 10 seansów, ktore mozna realizowac u poloznej lub kiné jest w 100% refundowanych przez `securite Social. https://www.ameli.fr/rhone/assure/sante/themes/accouchement-nouveau-ne/suivi-domicile

Na czym to polega ? u mojej położnej jest to połączenie trzech technik :

Pierwsza faza, powiedziałabym : bierna, to elektrostymulacja, przy pomocy sondy dopochwowej. Leżysz sobie a Grażynkę przez 20 min pieści prąd. Nie, nie boli, ale uczucie dla mnie do przyjemnych nie należy.

https://www.instagram.com/p/Bn045fNlMh5/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Druga faza jest bardziej aktywna, spinamy we wskazanym momencie mięsnie pochwy lub odbytu, trzymamy przez jakiś tam czas, i powtarzamy przez 20 min.

Trzecia część to ćwiczenia wywodzące się z jogi, które można wykonywać z maleństwem (i to jest super wiadomość, bo od razu ukręca głowę argumentowi „ale co zrobić z dzieckiem?).

Zajrzyjcie czasem na fb chatki, tam pojawia się niedługo zdjęcia z wyjaśnieniami, z sesji które będę wykonywać z Bobasem w domu.

Wiem, ze w Polsce praktyka ta nie jest jeszcze popularna.
I wiem ( z grup na fb J, zrodlo jak kazde inneJ ) ze w niektórych miejscach jest nawet trudno kobiecie nie-w-ciąży umówić się do ginekologa na regularny przegląd podwozia. Ponieważ jestem wciąż na krawędzi leczenia i profilaktyki, pozwolę sobie na sugestie :

Kobietki kochane. Wiecie, ze kiedyś trzeba będzie iść i rozłożyć nogi na samolocie. Raz na jakiś czas, to jak księżyc w pełni : nieuniknione Wiecie, że terminy są… bez sensu. Dlatego apeluję : a może po prostu zadzwonić i umówić się teraz we wrześniu na ten „przysłowiowy” styczeń 2019 ? W styczniu lepiej powiedzieć : a nic, przyszłam zrobić tylko „check”, czy wszystko jest w porządku. Dobrze jest przez te „przysłowiowe” trzy miesiące spisać obserwacje dotyczące cyklu, odczuwania lub nieprzyjemności lub bólu. Może będziesz mogła poprosić później tylko o wymaz, profilaktyczne przebadanie piersi lub inne, nie zajmujące wiele czasu i energii życiowej badania.

Ściskam Was mocno, Siostry w doli i niedoli, oraz Was, panowie partnerzy waszych partnerek. Rozmowy o sprawach takich jak nietrzymanie moczu czy „luz w pochwie” nie należą ani do przyjemnych ani zabawnych, i może nawet nie wiecie, przez co przechodzą wybranki waszego serca. Z drugiej strony, te efekty uboczne nie są obowiązkowym elementem przygód okolociazowych, i życzę Wam wszystkim, aby was ten temat po prostu nie dotyczył. (Jednak, jeśli dotyczy, to pocieszam, jest nas, niestety, legion).

Walczę z Chaosem, we mnie i wokół mnie. Z pomocą przychodzi mi kobiecość, joga, weganizm, zero waste i planowanie Mój blog https://chatkababyjogi.pl/ jest blogiem osobistym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.