Kręgi kobiet w Chatce Baby Jogi
101 w 1001,  Kobieta,  Krąg kobiet

ze Starego w Nowe

Kochany pamiętniku, witaj w 2022 roku.

Tantra.

Cieszę się, że ceremonia przejścia ze Starego w Nowe odbyła się w piątek. W sobotę mogliśmy wrócić spokojnie z tego miejsca, które wspólnie z mężem nazwaliśmy rzeczywistością paralelną, do twardej rzeczywistości i jeszcze w prezencie mieliśmy spokojną i rodzinną niedzielę. Znów wybraliśmy świętować, ze Starego w Nowe, z grupą nieznajomych, w bezpiecznej tantrycznej przestrzeni. Los chciał, że ostatnio w ten sposób wchodziliśmy w Nowy Rok pięć lat temu, jakby w innym życiu, tym sprzed Staszka.

Było kilka par, było sporo osób solo. Przez cztery dni warsztatów odświeżaliśmy wiedzę o tym, jak budzić energię życiową. Cieszę się, że na takie warsztaty przyjeżdżają ludzie w każdym wieku. W tym roku spotkałam relatywnie młodych, dwudziestokilkuletnich mężczyzn, a to cieszy, bo chyba kobiety częściej i wcześniej zaczynają rozwijać się w sferze cielesności i seksualności.

Mój kartezjańsko ukablowany mąż powiedział, gdy składaliśmy sobie życzenia, ze życzy on światu, aby jak najwiecej ludzi i to jak najwcześniej poznało, czym jest tantra, i aby od czasu do czasu mogli przyjeżdżać się wyluzować w takiej atmosferze. Przyznam, ze w tym zameczku, z tymi ludźmi, na tych warsztatach, byliśmy jak w bańce mydlanej a ja chciałabym, żeby trwała i trwała…

Przychodzę dzisiaj, tradycyjnie, z kilkoma sugestiami na następne 12 miesięcy.

Przede wszystkim książki. Zgromadziła całkiem pokaźną biblioteczkę i mam takie życzenie, aby ja eksplorować.

Książki

Oto kilka propozycji dla siebie samej ale i może i inspiracji dla ciebie, drogi czytelniku, droga czytelniczko, mojego publicznego pamiętnika.

Bruno Patino, La civilisation du poisson rouge (czyli “cywilizacja czerwonej rybki”) . W sama porę bo już 5 stycznia ukaże się kontynuacja, “burza w akwarium”. To krótka książka – esej o tym, jak zmniejsza się nam, jako cywilizacji, umiejętność skupienia się. Według naukowców (odsyłacze w książce) nasza uwaga, a szczególnie uwaga tych, którzy dorastają z ekranem w ręku (łapka w górę, ja pierwsza) skróciła się do 9 sekund. Czyli w teorii dawno, w okolicy pierwszego akapitu, straciłam twoją uwagę, no cóż.
Ta krótka acz treściwa książka prawi o związku neurobiologii i najnowszych technologii i powiem tak: nie mogę czytać jej ciurkiem, bo się trochę boję, szczególnie aplikacji “systemu przypadkowego wynagrodzenia”, wykorzystywanej w grach lub social mediach. Niemniej jednak bardzo chce skończyć te książkę !
Autor jest prezydentem Arte France, a jeśli masz chęć i możliwość, to wiedz, ze w internecie można Arte oglądać również po polsku, ale o tym niżej.

Julia de Funès, Développement (im)personnel, czyli “rozwij(nie)osobisty”. Książka dla mnie ważna, ze względu na kierunek zawodowy, który obieram. Mam w planach w 2022 otworzyć własna działalność gospodarczą i pracować jako coach a panie de Funès bierze pod lupę trochę szarlatanów różnej maści, którzy z coachingu robią nie tyle zawód co business. W tym miejscu pragnę podkreślić, ze nie mam nic przeciwko biznesowi, po prostu etyka jest dla mnie bardzo ważna, coraz ważniejsza. Autorka proponuje nam, zamiast sięgać po kolejna pozycje “jak stać się autentycznym sobą w 5 lekcjach” zainteresować się raczej filozofią (co w zestawieniu z tematem książki z punktu pierwszego mojej listy rodzi pytanie : kiedy mamy to zrobić? oraz szereg innych). Panią de Funès można odnaleźć na antenie radia France Culture i w różnych innych fajnych mediach. Autorka jest doktorem filozofii oraz podwójne wykształcenie, w RH. Polecam dla tych, którzy mówią po francusku, ten film – prezentację książki.
Podoba mi się jej podejście do rozwoju osobistego, myślę, ze dużo skorzystam z tej książki.

Jesper Juul, 5 pilers pour une vie de Famille épanuie, czyli “5 filarów udanego życia rodzinnego”, taka przekory dla książki z punktu 2 🙂 A tak serio : Jesper Juul wydal kilkanaście książek, o byciu lub stawaniu się rodzicem, tworzeniu rodziny, i podejściu do dzieci – bardzo żałuję, ze odkryłam go tak późno, bardzo pomogła mi swojego czasu książka o nastolatkach (polecam wszystkie jego pozycje, w zaelznosci od tego, z jakim problemem borykasz się w rodzinie – w ciemno !)

Maureen Murdock, “podróż Bohaterki” oraz Joseph Campbell, “Bohater o tysiącu twarzy”. To są książki, które zadecydowałam czytać razem, w tandemie. Pierwsza jest odpowiedzią na druga, ale wole je cytować w tej kolejności. Obie wykorzystują mity i opowieści z całego świata, aby przedstawić archetypy bohaterki i bohatera, ale z różnych perspektyw, kobiecej i niby uniwersalnej ale jednak męskiej. Takie eksplorowanie opowieści jest mi bardzo bliskie (Biegnącą z willami, Clarisse Estes Pinkola, 13 pierwotnych matek klanowych (Jamie Same). 

Marion Woodman, Świadoma kobiecość. To zbiór wywiadów i rozmów, jakie autorka opublikowała na przestrzeni kilku lat, a które krążą wokół kobiecości, która “wykracza poza płciowość, nie negując jej”.

Kino, filmy i filmy dokumentalne

Trudno mi w ogóle pisać o kinie, bo ostatnio byłam w kinie z Agatą , kiedy odwiedziłam ją w Asti, i oglądałam The French Dispatch po włosku (na szczęście Wes Anderson tworzy filmy totalnie uniwersalne).

Przygotowałam sobie natomiast listę mediów, które wychodzą poza Netflix (z całym szacunkiem dla Netflixa), oto one :

  1. Ninateka – strona internetowa Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA), dofinansowana przez Ministerstwo Kultury : znajdziesz tu (stare !) bajki dla dzieci, teatr telewizji lub ksaizki czytane (jeśli nie masz abonamentu w audiotece, to fajny sposób, aby legalnie czegoś dobrego posłuchać
  2. Arte – no jest to jedna z lepszych dostępnych telewizji i ma swój własny butik, gdzie można wypożyczyć lub kupić filmy, seriale itd: Arte Boutique : warto w ogóle się rozejrzeć, co jest dostępne za free na Arte, bo po miesiącu, dwóch trzeba już za niektóre filmy płacić, no a jeśli już trzeba za content płacić, to moim zdaniem 2,99 za streaming dobrego filmu to nie jest koniec świata.
  3. Polecam wszystkim świetny dokument : Demain, tous cretins, (jutro wszyscy będziemy kretynami ?) który po angielsku można obejrzeć tutaj : Brains in Danger a po francusku tutaj : Demain, tous cretins o tym, dlaczego produkty chemiczne takie jak endoperturbatory, substancje, w których moczone są ubrania w kontenerach płynących z Chin : grzybobójcze, hamujące rozwój ognia itp, wpływają na rozwój naszych mózgów – a szczególne na rozwój mózgów naszych dzieci.
  4. Można panikować – film dokumentalny o zmianach klimatycznych, opowiedzianych przez Professora Szymona Malinowskiego

Kilka linków z treścią, która mnie wzbogaca :

Dział zagraniczny – dobra, solidna dziennikarska robota o tematach “które nie interesują Polaków”

O zmierzchu – podkast Marty Niedzwiedzkiej o bardzo szeroko rozumianej seksualności (polecam, polecam, polecam !)

Outriders – świetne reportaże o świecie.

Blog Agaty Ewy Kordeckiej (odrobina poezji w tym brutalnym świecie) (i bardzo polecam kalendarze, kartki pocztowe, plakaty i zeszyty, które Agata wydala !)

Kilka linków do lokalnych, czyli francuskich stron, z których czerpie wiedzę o tym, co się dzieje wokół mnie oraz do organizacji, które wspieram

  1. Reporterre – newsy powiedzmy “ekologiczne”
  2. Aspas – i stowarzyszeniowe rezerwaty dzikiej natury
  3. L214 – swietnie się składa, bo w styczniu mamy Veganuary
  4. Thinkerview – najlepsze we francuskojęzycznej sieci wywiady

Kręgi Kobiet

Kręgi kobiet w Chatce Baby Jogi
Kręgi kobiet w Chatce Baby Jogi : zapisz się na newsletter

Kochana kobieto. Przygotowuję właśnie kilka(naście) tematów i propozycji dotyczących kręgów kobiet. Aby się dowiedzieć więcej o tych kręgach, zapraszam cię serdecznie do zapisania się na newsletter, o tutaj, klik

no i na koniec …

Plany na 2022


Przede wszystkim, kontynuuje szkolenie, aby zostać certyfikowanym coachem – skończy się ono latem 2022. W styczniu zaczynam dwumiesięczne szkolenie, prowadzone przez konsultantów zajmujących się wspieraniem ludzi, zakładających własne firmy, potrwa ono do marca. W lutym planuje wziąć udział w kolejnych warsztatach tantry, dla kobiet, w Genewie.
W Kwietniu kończy się mój projekt 101 w 1001 ter (!)
Maj rozpoczynam od podwójnej przyjemności, tygodnowym pobytem na Krecie, gdzie rano będę brała udział w warsztatach jogi u Ani Lizegi O’Connor a po południu zwiedzała wyspę z moja rodzina.
Następnie zapraszam na Krąg Kobiet pod Lyonem (13-15 maja 2022) (Dzika Kobieta i taniec energii życia. W czerwcu będę przygotowywała się do egzaminów kończących moje szkolenie jako coach. Latem, w lipcu i sierpniu, planuje spędzać dużo fajnego czasu z moja rodzina. Może uda mi się w końcu odwiedzić Szkocję ? A może nawet Wyspy Owcze a przede wszystkim Kingę ? Wrzesień zaczynam tygodniowym warsztatem tantry w Maladze, w Hiszpanii, a pózniej z rozbiegu chcę założyć własną dzialanosc gospodarczą. W Listopadzie odbędzie się drugi krag kobiet, taki Miękki i Otulający, przygotowujący do zimy.
A w grudniu zobaczymy, co przyniósł ten nowy rok 🙂 No i oczywiście mam nadzieje, ze uda mi się więcej pisać i tutaj, na blogu i dla moich koleżanek z Klubu Polki na Obczyźnie . Zobaczymy.
A tymczasem, życzę ci, drogi czytelniku, dobrego roku :*

Walczę z Chaosem, we mnie i wokół mnie. Z pomocą przychodzi mi kobiecość, joga, weganizm, zero waste i planowanie Mój blog https://chatkababyjogi.pl/ jest blogiem osobistym.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.