Czy joga pomoże na wzdęcia?
Jelita mogą sprawiać kłopoty choćby poprzez wzdęcia. W takim wypadku szukamy rozwiązania, które pomoże naszemu układowi trawiennemu. Układ trawienny jest jednym z najbardziej zapracowanych układów. Z kolei zdrowy układ trawienny ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Przeciążony układ trawienny daje oznaki w postaci niestrawności, zgagi, wzdęć, bólu, zaparć lub biegunek. Ratunkiem może być joga na wzdęcia.
Co ma wpływ na układ pokarmowy?
Prawidłową pracę układu pokarmowego i zapobieganie wielu zaburzeniom trawiennym można zapewnić poprzez regularną praktykę jogi i właściwy dobór asan. W takim wypadku dobrze jest korzystać z wszelkiego rodzaju skłonów, inwersji i skrętów oraz wygięć do przodu i tyłu. Niektóre asany są wyjątkowo korzystne, gdyż stymulują pracę mięśni i narządów przewodu pokarmowego oraz relaksują i rozluźniają, przez co praktykowana jest joga na wzdęcia.
Dlaczego asany oddziałują na układ trawienny?
Wykonywane skręty i ściśnięcia w asanach działają bezpośrednio na narządy wewnętrzne jamy brzusznej, dzięki czemu pobudzają przepływ płynów. Wykonywane ćwiczenia sprawiają, że toksyny są szybciej usuwane z organizmu, krążenie krwi przebiega szybciej i komórki są lepiej odżywione. Dzięki ćwiczeniom zwiększają się ruchy jelit(perystaltyka), przez co niestrawiony pokarm jest usuwany szybciej. Dla układu pokarmowego ważne są również asany regeneracyjne i relaksujące, które zmniejszają odpowiedź organizmu na stres.
Niekorzystnie na pracę układu pokarmowego wpływa długotrwały stres. Asany odwrócone mają wpływ na układ nerwowy, gdyż poprawiają krążenie, regulują rytm serca i ciśnienie krwi oraz zmniejszają poziom kortyzolu i relaksują. Dodatkowo te pozycje zapewniają wyciszenie umysłu i odprężenie, a dzięki temu redukowane jest napięcie w jelitach oraz odblokowana jest przepona. Asany wymuszają głęboki oddech, który masuje organy trawienne. Dzięki temu tlen jest przenoszony w głąb komórek, co pozwala je odżywić i jednocześnie usunąć produkty przemiany materii.
Jakie asany wykonywać na lepsze trawienie?
Joga posiada kilkanaście asan, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Nawet krótkie sekwencje ćwiczeń mogą być skuteczne w zmniejszaniu dolegliwości trawiennych czy przywróceniu lekkości i energii. Joga pomaga też na wzdęcia i wystarczy wykonywać takie asany jak:
- Apanasana, czyli przyciąganie kolan do klatki piersiowej, co pozwala też uwolnić energię, masować narządy jamy brzusznej, a nawet pomaga pozbyć się gazów;
- Utkatasana, czyli pozycja krzesła, która poprawia procesy trawienne, przyśpiesza metabolizm czy krążenie;
- Paścimottanasana(Skłon w siadzie), który rozluźnia i usuwa napięcie z narządów wewnętrznych oraz wspomaga prawidłowe trawienie i działa relaksująco;
- Marichyasana I (lub A), czyli pozycja mędrca, która jest zalecana przy wzdęciach, poprawia trawienie czy reguluje wypróżnianie.
Wypróbowanie tych konkretnych asan może prowadzić do regularnego praktykowania jogi i poznawania wielu innych asan.