Jestem zmianą

Be the chan­ge you want to see in the wor­ld.

(Ghandi).

Chcę, by zniknęły farmy zwierząt hodowlanych na futro, wełnę, mięso. By właściciele farm zwierząt hodowlanych potrafili spojrzeć w przyszłość z odwagą i optymizmem i zmienili profil swoich firm.  By pracujący w rzeźniach ludzie znaleźli godne i szanowane zajęcie. Aby firmy transportowe przewożące zwierzęta jeździły z innym towarem (samochodami napędzanymi czystą energią).

Aby rolnictwo wróciło do formy bardziej “biodynamicznej”, lub po prostu ekologicznej. By ziemi nie trzeba by użyźniać nawozem sporządzonym z krwi zwierząt, ani żadnym nawozem chemicznym, lecz by, jak to się coraz częściej, nieśmiało dzieje we Francji – rolnicy znów prawidłowo stosowali płodozmian.
Byśmy mogli w sklepach kupić najpierw to, co wyrosło w pobliżu, sezonowo, a dopiero później sięgali po coś egzotycznego i “ekstra”.
Żebym mogła zapełnić lodówkę i spiżarnię po prostu jedzeniem, a nie syropem glukozo-fruktozowym.

Żeby producenci oraz sprzedawcy artykułów które kupuję, potrafili zainwestować w opakowania wielokrotnego użytku. Żebyśmy my, klienci się opamiętali i zaczęli wywierać presję na producentach i sprzedawcach, by przynosić do domu produkty, a nie śmieci.

By ludzie znów mieli gdzie posadzić drzewo, gdy urodzi się im dziecko. By można było iść jesienią w weekend do lasu i nie być poszczutym przez myśliwych. By moje dziecko nauczyło się w szkole rozpoznać i podać nazwy chociaż dziesięciu drzew, chociaż kilku ptaków.

Ale najbardziej chciałabym (moje egoistyczne marzenie) by mój Mąż i moja Córka – sami z siebie – ewoluowali w podobnym kierunku. Żyłoby (nam) się harmonijniej…

To taka moja niepełna lista zmian, których chce dożyć.

***

Weganizm, Weganie, Vegan Hero

Ja nie potrafię bez emocji bronic idei weganizmu, lub po prostu etycznego zycia, bo zaraz wyjdzie, ze kto je mieso, ten jest nieetyczny, a to niedokladnie ten efekt moje pisanie mialoby wywolac. Zatem, jesli interesuje Cie, dlaczego warto przestac jesc mieso, mysle, ze lepiej zrobi to ten Pan, ktory bardzo mi imponuje  : Orestes Kowalski. Prowadzi kanał Vegan Hero i w bardzo spokojny, mądry sposób opowiada o weganizmie.

 

L214 – francuskie stowarzyszenie chroniące prawa zwierząt hodowlanych

o propagandzie lobby mięsnego pisałam w tym bileciku:

Z pogadanką do szkoły

Czy happeningi maja sens?

Powidoki

O tym, dlaczego warto jest podpisywać petycje:

Ale jaja, ludzie listy piszą a świat się zmienia !

Czym jest specyzm, czyli dyskryminacja gatunkowa ?

“Antispéciste” Aymeric Caron

 

Przepisy

Jestem weganka ze śmiesznie krótkim stażem. Całkowicie zrezygnowałam z mięsa zaledwie we wrześniu 2016 roku. Wcześniejsze wpisy na blogu, z przepisami, świadczą o stopniowym przejściu od wegetarianizmu (przestałam jeść mięso kilka lat wcześniej) do weganizmu. Niech sobie zostaną i niech stanowią świadectwo, a może zachętę dla innych, ze im wcześniej, tym lepiej ?

Przepis bezmięsny – zapiekanka z czerwonej fasoli i dyni

Garść przepisów słoikowych

Zero Śmieci

Nurt “zero śmieciowy”, zero waste” wykiełkował u mnie, podobnie jak minimalizm, wegetarianizm a później weganizm z silnej potrzeby opanowania dziury budżetowej. Kiedy juz zaczelam oszczedzac pieniadze, zaczęłam uważniej przyglądać się temu co i gdzie kupuję, temu jak kupuję.

Zero Śmieci ? 

Jak tworzy się bezodpadowa przyszłość ?

 

Zakupy Zero Śmieci – środki czystości

 

Demain – Nasze Jutro

 

L214 – stowarzyszenie działające na rzecz praw zwierząt hodowlanych

Partie Animaliste – Francuska partia polityczna, założona w 2016, która ma działać w obronie praw zwierząt.

RESTAURACIE VEGE W LYONIE/ oferujące opcje wegańskie
Les apothicaires 

Le jardin Interieur – wegetariańska restauracja w Lyonie

 

Na stronie PETA znajdziemy listę firm, ktore do sprawy : “zastapic skore zwierzat w ubraniach a przy tym dbac o styl” podeszły powaznie. Jest w czym wybierac.