Joga dla początkujących: Poznaj podstawowe pozycje i techniki

Joga dla początkujących: Poznaj podstawowe pozycje i techniki

Joga jest jedną z najstarszych praktyk jogicznych na świecie. Mimo że pochodzi z Indii i była pierwotnie związana z religią hinduską, dzisiaj jest popularna na całym świecie. Joga to dobra forma relaksu, ruchu i mentalnego spokoju. Dla początkujących jednak, może to być trudne zadanie. W artykule poniżej przedstawiamy podstawowe pozycje i techniki jogi, które pomogą Ci rozpocząć swoją przygodę z tą praktyką.

  1. Początkowa pozycja i technika Oddychania

Pierwszą i najważniejszą pozycją jogi jest pozycja medytacyjna, znana także jako pudża. W tej pozycji siedzisz na podłodze, z nogami skrzyżowanymi i dłońmi na kolanach. Ta pozycja pozwala uspokoić umysł i skoncentrować się na oddychaniu. W klasycznej medytacji jogi, zwrócona jest uwaga na wydłużenie oddechu. Technika oddechu jogi to pranajama i jest popularnym sposobem na utrzymanie spokoju i wyciszenie umysłu. Ćwiczący joga skupiają się również na powtarzającym się mantrze, co pomaga osiągnąć jeszcze większy wewnętrzny spokój.

  1. Pozycja Koci

Wzrok wielu osób skupia się na ludziach, którzy praktykują jogę w trudnych pozycjach, ale joga jest dobrym sposobem na osiągnięcie równowagi i stabilności. Pozycja Koci jest łatwa i skuteczna dla początkujących joginów. W tej pozycji siedzisz z podłogą, z rękoma i kolanami na podłodze. Następnie pochylasz się do przodu, z wyprostowanymi ramionami, aby osiągnąć maksymalną długość kręgosłupa i żeby się rozluźnić. Ta pozycja pomaga wzmocnić kręgosłup i poprawić elastyczność.

  1. Pozycja Konna

Jest to pozycja, której celem jest rozciągnięcie mięśni ud, mięśni brzucha i mięśni ramion. Zaczynasz siedząc na podłodze, z prostymi nogami przed sobą, dłonie umieszczone na podłodze blisko bioder. Następnie zginasz jedną nogę i przyciągasz ją do siebie, a drugą nogę prostujesz przed siebie. Obracasz tułów na stronę zgiętej nogi. Ta pozycja pomaga poprawić elastyczność i równowagę.

  1. Pozycja Poczwarki

Pozycja Poczwarki to pozycja, która pomaga poprawić elastyczność mięśni brzucha, ramion i klatki piersiowej. Rozpoczynasz ją na czworaka, z podłogą ułożoną równo pod dłońmi i kolanami. Następnie wychylasz miednicę, unosząc łokcie i przodując klatce piersiowej. Oczywiście, chodzi o to, aby ciało pozostało w lini z podłogą, a nie wygięło się zbyt gwałtownie w dolnej części pleców.

  1. Pozycja Chaturanga

Pozycja Chaturanga to pewnego rodzaju pomost między pozycją Poczwarki i pozycją Deski. Zaczynasz ją od tzw. pozycji planszy, czyli pozycji podporu przedramionami. Następnie opuszczasz sie prosto w dół tak, aby całe ciało było proste jak łąka, a Twoje biodra, ramiona, szyja, tylne części ud i stopy tworzą linię prostą. Ta pozycja wzmacnia mięśnie ramion, brzucha i obręczy barkowej.

  1. Pozycja Deski

Pozycja Deski to pozycja, która pomaga wzmocnić mięśnie ramion, mięśnie brzucha oraz mięśnie między żebrowymi. Zaczynasz stojąc na rękach i kolanach. Następnie stawiasz stopnie do tyłu, jedną nogą po drugiej, a Twoje ciało pozostaje proste jak deska. Przeciągasz palce i unosisz klatkę piersiową. Ta pozycja pomaga wzmocnić mięśnie ramion, brzucha oraz mięśnie obręczy barkowej.

  1. Pozycja Łabędzia

Pozycja Łabędzia to pozycja, która pomaga wzmocnić mięśnie ramion, mięśnie brzucha, mięśnie kręgosłupa i mięśnie ud. Zaczynasz stojąc na rękach i kolanach. Następnie próbujesz podnieść jedną nogę, ale w taki sposób, aby Twoje ciało pozostało proste. Ta pozycja pomaga rozbudować siłę i równowagę.

Podsumowanie

Praktykowanie jogi dla początkujących może być trudne, ale z poziomu podstawowego, każdy początkujący może doświadczyć pozytywnych korzyści dla swojego ciała, umysłu i ducha. Praktykowanie pozycji i technik jogi pozwoli Ci rozciągnąć mięśnie, poprawić równowagę, elastyczność i siłę. Zacznij powoli i buduj swoją wiedzę i pewność siebie, jedną pozycję na raz. Praktykuj regularnie i ciesz się korzyściami, jakie niesie joga.