Jak ćwiczyć w drugim trymestrze ciąży?

Drugi trymestr ciąży jest zupełnie inny i zwykle dużo lepszy od tego pierwszego. Nareszcie możesz raz na zawsze pożegnać się z uporczywymi porannymi mdłościami. W końcu jesteś w stanie zjeść do końca posiłek, nie mając typowego odruchu wymiotnego. Nie czujesz się też aż tak zmęczona jak wcześniej. Odzyskujesz swoją energię, a wręcz masz jej jeszcze więcej niżeli przed ciążą. To zaskakujące, ale często tak się właśnie dzieje. I to właśnie sprawia, że zwykle podczas drugiego trymestru kobiety zaczynają pytać o to, jak ćwiczyć w ciąży, bo nieraz mają w sobie tak dużo energii, że po prostu muszą ją jakość rozładować, bo inaczej wybuchną.

W drugim trymestrze, gdy większość nieprzyjemnych dolegliwości minie, na ogół jesteś w stanie spokojnie powrócić do swoich zwyczajowych aktywności. Jeżeli wcześniej zajmowałaś się już jakimś sportem, wystarczy że znów to zrobisz. Nie musisz tutaj wcale kombinować. Nie musisz wynajdywać specjalnych treningów dla kobiet w ciąży czy tym bardziej zapisywać się na nie do klubów fitness albo na siłownię. Po co płacić za sport, skoro można go uprawiać za darmo? Jeżeli wcześniej uprawiałaś jogę, dalej ją uprawiaj. Jeśli biegałaś, teraz wróć do codziennego truchtania. Czy można ćwiczyć w ciąży intensywnie? Nie do końca, dlatego też nie przekraczaj swoich możliwości i podczas treningu wsłuchuj się w swoje ciało oraz zwracaj uwagę na jego reakcję. Gdy tylko poczujesz się gorzej, po prostu odpuść. W ciąży nie ma sensu do niczego się zmuszać.

Nadmiar energii na pewno warto wykorzystać, ale trzeba to zrobić w sposób rozsądny i przemyślany. Codziennie przebieganie dwudziestu kilometrów nie jest dobrym pomysłem, tak samo jak bicie rekordów w podnoszeniu ciężarów na siłowni. Jak ćwiczyć w ciąży? Na spokojnie i delikatnie. W ciąży typowe aktywności fizyczne warto też zastąpić tymi lżejszymi, takimi jak spacery, pływanie, joga albo rozciąganie czy pilates.