Dlaczego warto praktykować jogę?

Joga nie jest zwykłą formą aktywności fizycznej. To także trening mentalny, dzięki któremu zajrzysz wgłąb siebie, zapoznasz się ze swoimi emocjami i nauczysz się je akceptować. A nie wszystko w twoim życiu jest pozytywne. Na pewno masz swoje utrapienia i problemy, które jedynie zaśmiecają ci głowę. Potrafisz myśleć o nich bez przerwy, nawet jeśli wiesz, że nie ma to sensu, bo nie jesteś w stanie niczego z nimi zrobić. Joga może stać się więc dla siebie tą wyjątkową chwilą w ciągu dnia, w trakcie której zapomnisz o całym bożym świecie i skupisz się jedynie na teraźniejszości.

A warto ćwiczyć bycie w “tu i teraz”. Przeciętny człowiek bez przerwy wybiega swoimi myślami gdzieś w przyszłość lub powraca do przeszłości, aby raz jeszcze przeanalizować pewne rozmowy i sprawdzić, co mógł zrobić, by pewne sprawy potoczyły się inaczej. Nie ma to żadnego sensu. Ważne jest tylko to, co dzieje się w chwili aktualnej. Trening jogi skoncentruje cię właśnie na teraźniejszości. Dzięki niemu nauczysz się, jak pozbyć się tych wszystkich natrętnych myśli z głowy, by oczyścić umysł i zaakceptować to, co dzieje się wokół ciebie.

Ale oczywiście w jodze nie chodzi wyłącznie o sferę duchową. Mimo iż większość osób podczas praktykowania doznaje swego rodzaju oczyszczenia, to trzeba przyznać, że te ćwiczenia doskonale dbają też o ciało. Mogą okazać się nawet lepsze od typowego treningu siłowego, biegu czy jazdy na rowerze. Joga w przeciwieństwie do popularniejszych form aktywności dba całościowo o twoje ciało i rozwija wszystkie mięśnie równocześnie. Zapewnia ci większą gibkość, zwinność i wytrzymałość. Ale by to wszystko osiągnąć, musisz wykonywać ją systematycznie.

Nie wiesz, jak zacząć? Na sam początek najlepiej by było, gdybyś zapisał się na jakieś zajęcia jogi. Takie treningi organizowane są zarówno w specjalnych szkołach jogi, jak i na wielu siłowniach – czasami nawet skorzystasz z nich za darmo. Zrób to, aby opanować pewne podstawy i potem móc już samodzielnie praktykować.