Propozycje aktywności na pierwszy trymestr ciąży

Tuż po odkryciu dwóch wyraźnych pasków na teście ciążowym i planowanym powiększeniu rodziny, musisz niestety – chcąc nie chcąc – delikatnie zmodyfikować swój styl życia. Od tej pory nie będziesz mogła podejmować się wszystkich swoich ulubionych aktywności. Wolno ci oczywiście ćwiczyć, ale jednak ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży powinny być inne niż te, którymi zajmowałaś się dotychczas, zwłaszcza jeśli trenowałaś dość intensywnie i skupiałaś się przede wszystkim na podnoszeniu ciężarów, uczęszczając na siłownię. Teraz zainteresuj się zatem innymi, łagodniejszymi aktywnościami. Kilka tych absolutnie najlepszych opisujemy poniżej. Jeżeli zajmiesz się właśnie nimi, podejmiesz bardzo dobrą decyzję.

Klasyczna gimnastyka jest naprawdę świetna. Nie musisz wcale przemęczać się na siłowni, by popracować odrobinę nad swoim ciałem, zmobilizować je do delikatnej pracy i w ten sposób je wzmocnić, zapewnić mu wyższą siłę oraz ujędrnić skórę. W gimnastyce skupiaj się głównie na ćwiczeniach rąk oraz nóg. Wykonuj delikatne przysiady (nie musisz schodzić do samej ziemi), unoszenia ramionami, wznosy bioder oraz pompki na kolanach. Jeżeli wcześniej ćwiczyłaś już z ciężarami, teraz też możesz to robić, ale po prostu zmniejsz obciążenie przynajmniej o połowę, aby trening w pierwszym trymestrze był dla ciebie całkowicie bezpieczny.

Gimnastyka nie jest jednak jedyną dobrą formą aktywności dla kobiet w ciąży. Jeżeli takie ćwiczenia wydają ci się nudne, zastąp podnoszenie ciężarów pływaniem. Staraj się jednak unikać pływania żabką. Akurat ten styl pływacki nie jest dobry dla kobiet w ciąży, ponieważ może on nadmierni obciążać kręgosłup. A jeśli nie pływanie, no to pilates dla ciężarnych bądź odprężająca i uspokajająca joga. Obie te aktywności pozwolą ci popracować zarówno nad twoją fizycznością, jak i nad twoją psychiką.

O dziwo dobry trening w pierwszym trymestrze to także bieganie, o ile tylko wcześniej zajmowałaś się tym sportem. Jeżeli lubisz biegać i czujesz się na siłach, by dalej to robić, nie musisz szukać zastępstwa dla swojej ulubionej aktywności.