Joga podstawowe asany

Joga to doskonały sposób nie tylko na zdrowie i sprawność fizyczną, ale także doskonałe samopoczucie dosłownie dla każdego. To sport, który nie wymaga profesjonalnego sprzętu czy szczególnych umiejętności. Wystarczy trochę wolnego czasu, dużo dobrej woli i kawałek wolnego miejsca. Na początek może się przydać też mata, która sprawdza się również w przypadku innych ćwiczeń. Zanim jednak zaczniesz po obejrzeniu kilku filmów z ćwiczeń poznaj kilka podstawowych asanów.

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z jogą to pamiętaj, że każdy asan powinien zostać dokładnie wykonany, a w trakcie tego rodzaju medytacji warto kontrolować swój oddech, który powinien nadawać rytm wykonywanym ruchom. To nie tylko usprawni wćwiczenia ale również udoskonali ich efekt.

Joga podstawowe asany

Podstawowe ćwiczenia nie wymagają jeszcze zbytniego rozciągnięcia twojego ciała – dopiero w trakcie przechodzenia przez poszczególne asany samodzielnie osiągasz te cechę. To bardzo ważne, żeby o tym pamiętać i nie zniechęcać się na samym początki. Szczególnie, że do jogi nie musisz się jakoś szczególnie przygotowywać. Pozycje z jogi są bardzo popularne, wiec kilka z nich możesz już znać albo przynajmniej już o nich słyszeć. Do jednych z nich należą pozycja krowy i kota, które to są wykonywane zawsze razem. W pozycji klęku podpartego wykonujesz głęboki wdech i łączysz ze sobą łopatki. Równocześnie opuszczasz brzuch podnosząc głowę do góry. Jest to pozycja krowy. Następnie przechodzisz do pozycji kota. Przy wydechu podciągasz pępek jak najwyżej równocześnie opuszczając głowę. Zaokrąglij plecy dokładnie tak, jak robią to koty wyciągając się.
Z tej pozycji możesz przejść do kolejnego asana. To pozycja rozciągającego się szczeniaczka. Wyciągnij dłonie do przodu pozostawiając resztę ciała w dokładnie tej samej pozycji. To doskonale rozciąga i odpręża kręgosłup i ramiona.Następnie możesz przejść do pozycji psa z głową w dół. Pozostając w poprzedniej pozycji unieś biodra do góry opierając się na palcach u stóp. Ta pozycja doskonale rozciąga całe ciało i jest chyba jedną z najpopularniejszych i najbardziej kojarzonych z jogą.

Kolejnym asanem jest skłon do przodu z uchwytem dużych palców. Do niego również możesz przejść z poprzedniej pozycji podciągając ciało i chwytając właśnie stopy. W tej pozycji również możesz poczuć jak rozciąga się całe twoje ciało.
Po tak intensywnych ćwiczeniach z pewnością z zadowoleniem przejdziesz do pozycji góry, która polega na wyprostowaniu sylwetki i wyciągnięciu w górę rąk i dłoni.