Czy joga jest idealną formą ćwiczeń i relaksu?

Joga jest dyscypliną, której korzenie sięgają Indii.  Dokumenty, na których opiera się współczesna joga, liczą sobie setki lat, a zasady w nich zawarte były praktykowane na długo przedtem. Jest to forma ćwiczeń o niewielkim wpływie na organizm, która została udoskonalona i dostosowana do potrzeb dosłownie tysięcy różnych nauczycieli i entuzjastów.  Istnieje wiele różnych “stylów” jogi, ale wszystkie mają tę samą podstawę i przekonania. To, co nazywamy Jogą, jest zazwyczaj fizycznym komponentem całej filozofii życia, która ma swoje własne przekonania i kodeks etyczny.

Joga koncentruje się na pozach i powolnych ruchach, które nie mają dużego wpływu na ciało i zazwyczaj nie wykorzystują niczego poza naszym własnym ciałem. Czasami używa się rekwizytów jak joga mata, aby pomóc ciału w osiągnięciu i utrzymaniu danej pozycji. Pozy mogą się bardzo różnić stopniem trudności, a nawet ta sama pozycja może mieć wiele różnych etapów lub poziomów. Doskonałym przykładem jest proste rozciąganie do przodu.  Jedna osoba może być w stanie rozciągnąć się poza kolana, inna może dosięgnąć kostek, a jeszcze inna dotknąć podłogi. Ten poziom progresji pozwala nam zauważyć fizyczną różnicę w poziomie naszej elastyczności w miarę regularnej praktyki jogi. A ponieważ joga nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu, nie jesteśmy ograniczeni godzinami zajęć i możemy ćwiczyć jogę w dowolnym miejscu i czasie, kiedy najdzie nas ochota. Możemy nawet wykonywać ćwiczenia oddechowe na joga mata, czy też siedząc przy biurku w pracy, aby oczyścić umysł.

Korzyści płynące z jogi

Joga przynosi niesamowite korzyści zdrowotne, które wynikają z kontrolowanego oddechu i zwiększonego przepływu krwi. Organy naszego ciała nie są w stanie pracować z najwyższą wydajnością, jeśli nie otrzymują tlenu i składników odżywczych, których potrzebują. Odpady z mięśni i narządów są odprowadzane przez układ limfatyczny. W obu układach mogą powstawać zatory i blokady, które różne pozycje jogi będą korygować. Rezultatem jest lepsze, bardziej regularne ciśnienie krwi, bardziej wydajny system odpornościowy i optymalny proces trawienia.

Ponieważ ruchy jogi są powolne i proste, skupienie się na prawidłowym oddechu ma wyraźny wpływ psychiczny na ciało. Daje nam większą zdolność do skupienia się i uwolnienia myśli. Jest to cenna zaleta we współczesnym życiu i nie należy lekceważyć jej znaczenia.

Wielu entuzjastów Jogi powie ci, że istnieje duchowa strona Jogi. To, w jakim stopniu wpływa to na daną osobę, zależy prawdopodobnie od jej przekonań przed rozpoczęciem praktyki Jogi, ale być może najdokładniej można to opisać jako większy komfort i związek z własnym ciałem. Większa akceptacja siebie i komfort z własnym ciałem przekłada się bezpośrednio na większą liczbę szczęśliwych ludzi.