Joga w ciąży

Pomimo tego, że przez całe swoje życie raczej nie przepadałaś za aktywnymi formami spędzania wolnego czasu, teraz postanowiłaś to zmienić, bo wiesz już, że dodatkowym ruchem w ciągu dnia zadbasz i o siebie, i o rosnącego w tobie maluszka? To bardzo dobry pomysł. Możliwe, że ćwiczenia w ciąży przekonają cię do tego, iż sport nie musi być wcale nudny. Wiele osób czerpie olbrzymią przyjemność z przełamywania własnych barier na treningach. A nie musisz wcale biegać, jeździć na rowerze czy uprawiać innych dyscyplin wymagających niezłej wydolności, aby rozruszać ciało i dobrze przygotować je do kolejnych etapów ciąży oraz samego porodu.

W twoim przypadku doskonale sprawdzi się bowiem joga. Ostatnio zyskała ona w Polsce na popularności i coraz więcej osób ją uprawia, dlatego możliwe jest, że robią to nawet twoje koleżanki czy znajome z pracy. Zwróć się do nich właśnie teraz. Zapytaj, czy przypadkiem nie mogłyby polecić ci jakiejś szkoły jogi. To właśnie w takim miejscu powinnaś rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. Pozycje charakterystyczne dla jogi nie są wcale proste i ważne jest to, aby od początku przynajmniej starać się je wykonywać w sposób prawidłowy. Zła technika może sprawić, że ćwiczenia w ciąży przestaną być zdrowe i bezpieczne. Raz wypracowanych ruchów trudno się też potem oduczyć.

A dlaczego zajęcia jogi coraz częściej polecane są właśnie kobietom w ciąży? Przede wszystkim dlatego, że doskonale wpływają one na postawę ciała, czyli pomagają odciążyć kręgosłup, jednocześnie go wzmacniając i przygotowując do noszenia większego ciężaru. Joga łagodzi bóle pleców, często dokuczające kobietom w drugim trymestrze. Zmniejsza też intensywność innych charakterystycznych dolegliwości, takich jak poranne nudności, zmęczenie czy bóle głowy. Relaksująco-rozciągające ćwiczenia zawsze poprawią twój nastrój. Tuż po wyjściu z sali poczujesz się tak dobrze, że nareszcie nabierzesz ochoty na zajęcie się innymi sprawami.