Jak osiągnąć pełne wyprostowanie w asanie Stojącego Głodu
Asana Stojący Głód: jedna z najtrudniejszych pozycji jogi
Asana Stojący Głód, znana również jako Urdhva Dhanurasana lub po prostu mostek, jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających asan w jogi. Wymaga silnego i elastycznego ciała, a także równowagi i koncentracji umysłu. Dlatego jej opanowanie wymaga cierpliwości i regularnych treningów. W tym artykule dowiesz się, jak poprawić swoje wyprostowanie w asanie Stojącego Głodu.
Rozgrzewka przed asaną Stojący Głód
Jak każda inna asana, Stojący Głód wymaga dobrze rozgrzanego ciała przed przystąpieniem do Ćwiczenia. Dobrym rozgrzewką przed asaną Stojący Głód jest seria Surya Namaskar lub właściwie wykonany stretching. Nie bój się również wykonać innych asan, które pomogą Ci rozgrzać mięśnie oraz pobudzić krążenie krwi. Należą do nich np: Warriors (1,2 i 3), Ptak (Garudasana) czy Tygrys (Vyaghrasana). Dobrym motywujacym pomysłem będzie również wykonanie asany Stojącej w koronie (Sirsasana).
Przedłużanie klatki piersiowej i obrót łopatek
Podczas wykonywania asany Stojącego Głodu ważne są różne elementy, w tym przedłużenie klatki piersiowej i obrót łopatek. Aby to osiągnąć, możesz wykonać serię asan, w tym Bardzo Dużą Ekspansję Klatki Piersiowej (Supta Baddha Konasana), najpierw z odwróconymi nogami, a następnie standardowo. Umożliwi to poszerzenie klatki piersiowej oraz przedostanie jej na zewnątrz, jednocześnie napinając dolną i górną część pleców.
Wyprostowanie nóg i kolan
Kolejnym ważnym elementem w osiąganiu pełnego wyprostowania w asanie Stojącego Głodu jest ten, związany z prostymi nogami oraz dobrze wyprostowanymi kolanami. Aby osiągnąć to, możesz wykonać asanę Sędziwego Herkulesa (Baddha Konasana), lub ostatnią pozycję Zabłąkanej Wartowniczki (Viparita Karani). Wszystkie te asany pomogą Ci wzmocnić mięśnie nóg, które są niezbędne do utrzymania stabilności w asanie Stojącego Głodu.
Mocne i wyprostowane ramiona
Ramiona są kolejnym elementem w osiąganiu pełnego wyprostowania w asanie Stojącego Głodu. Aby to osiągnąć, warto skupić się na wykonywaniu asan, które skupiają się na stawach barkowych, jak również rąbka ramion oraz mięśni trójgłowych. Ważne jest również, aby treningi skupiały się na wzmocnieniu rąk i przedramion, np. poprzez wykonanie serii pompek, japońskich łuków lub Dipsów. Kolejną dobrym asaną, jaką można tu wskazać, jest Downdog (Adho Mukha Svanasana).
Uwaga na oddech
Podczas wykonywania asany Stojącego Głodu ważne jest, aby skupić się na oddechu. To sprzyja utrzymaniu równowagi oraz wprowadza stabilność. Możesz skupić się na wykonywaniu z różnymi oddechaczami do których należą: Kapalbhati, Sitkari, Bhramari, Nadi Shodhan lub także Pranayama.
Stosowanie rekundy w praktyce jogi
Rekundy stanowią ważny element praktyki jogi. Polegają na napięciu i głębokim uwalnianiu mięśni w określonej części ciała. W przypadku Stojący Głód, dobrym przykładem jest Rekunda uda (Vajrasana). Pomaga ona w rozluźnieniu napięcia w mięśniach uda, czego następstwem jest ułatwione wykonanie asany Stojącego Głodu.
Podsumowanie
Opanowanie asany Stojącego Głodu wymaga czasu, cierpliwości i regularnego treningu. Poprawne wykonanie tej pozycji jest kluczowe dla osiągnięcia pełnej równowagi, kontroli ciała i umysłu. Dlatego, dbając o technikę, regularnie wykonując stretching i rozgrzewki oraz wykorzystując odpowiednie asany, jakie przysłużą Ci się w treningu, osiągniesz pełne wyprostowanie w asanie Stojącego Głodu.