Przyrządy przydające się w trakcie praktyki jogi

Joga jest akurat tą formą aktywności fizycznej, w której wykorzystuje się głównie obciążenie własnego ciała. Teoretycznie więc można zacząć ją ćwiczyć w dowolnym miejscu i bez żadnego specjalnego przygotowania. Nie trzeba dysponować specjalistycznym sprzętem. Jedyne, co jest potrzebne do tego, by wykonać podstawowy joga trening, to po prostu jakakolwiek mata (nawet taka za dwadzieścia złotych) i wygodny strój sportowy (chociażby stary dres). A jednak na filmikach prezentujących treningi jogi instruktorzy często przy różnych pozycjach korzystają z dodatkowych wspomagaczy. Na pewnym etapie ćwiczeń rzeczywiście warto po nie sięgnąć. Tego rodzaju przyrządy pomagają bowiem w dłuższym utrzymywaniu różnych pozycji, zwłaszcza tych bardziej skomplikowanych i wymagających większej elastyczności ciała, dzięki czemu sprawiają, że joga ćwiczenia stają się efektywniejsze.

Początkowo bowiem nawet te najprostsze asany bywają bardzo trudne do wykonania. Niektóre osoby będą mieć problem z wykonaniem chociażby klasyczne przysiadu z jogi, gdyż w tej pozycji zaczną przechylać swoje ciało w przód. Jest to bardzo dobry moment na to, by sięgnąć po dodatkową podpórkę albo klocki. Specjalne artykuły tego rodzaju przeznaczone właśnie do praktykowania jogi można już kupić w każdym sklepie sportowym. A co zrobić, jeżeli nie chce się w nie inwestować? Z czasem każdy na pewno przeznaczy na nie swoje pieniądze, gdy już tylko przekona się do regularnej praktyki, jednak początkowo rzeczywiście warto posłużyć się tym, czym już się dysponuje. A te wszystkie podpórki i klocki można zastępować różnymi rzeczami, które każdy powinien mieć w domu, czyli np. zwiniętym ręcznikiem albo twardą grubą poduszką.

A najważniejsze jest jednak to, by każdy joga trening wykonywać z przyjemnością i… ze spokojem. Napięte ciało nie da się zmusić do przyjęcia niewygodnej dla niego pozycji. W trakcie jogi mięśnie powinny być zarazem delikatnie spięte, jak i zrelaksowane. Początkowo ten stan dość trudno osiągnąć, jednakże z każdymi ćwiczeniami staje się to coraz prostsze.