Jazda na rowerze ile kalorii: Spalanie kalorii podczas treningu rowerowego

SPALANIE KALORII PODCZAS JAZDY NA ROWERZE: JAK WYZNACZYĆ ILE KALORII SPALA SIĘ PODCZAS TRENINGU ROWEROWEGO

Rower to jedno z najpopularniejszych urządzeń do ćwiczeń i formy rekreacji. Bez względu na to, czy jeździsz na rowerze dla zdrowia, na wakacjach czy jako formę transportu, ważne jest, aby wiedzieć, ile kalorii spalasz podczas sesji treningowej. W tym artykule dowiecie się jak wyznaczyć spalanie kalorii podczas jazdy na rowerze i jakie czynniki wpływają na ilość spalanych kalorii.

JAK WYZNACZYĆ SPALANIE KALORII PODCZAS JAZDY NA ROWERZE?

Wyliczenie spalonej ilości kalorii podczas jazdy na rowerze zależy od kilku czynników, w tym od wagi, poziomu kondycji, intensywności treningu i czasu spędzonego na rowerze.

Jak wskazują badania przeprowadzone przez Harvard Health, osoba ważąca 70 kg, która jeździ na rowerze ze średnią prędkością (około 19 km/h) spali około 298 kalorii w ciągu 30 minut jazdy. Jednakże, jeśli ta osoba waży 85 kg i jedzie tym samym tempem, ilość spalonych kalorii wzrośnie o około 80. Dobra wiadomość dla tych, którzy lubią szybką jazdę – przy średniej prędkości 22 km/h, ta sama osoba spali 372 kalorie podczas 30 minut treningu.

POZIOM INTENSYWNOŚCI TRENINGU

Poziom intensywności treningów rowerowych ma duży wpływ na ilość spalanych kalorii. Im większa intensywność, tym więcej kalorii spalamy. Badania przeprowadzone przez American Council on Exercise wykazały, że w ciągu godziny jazdy na rowerze ze średnią intensywnością, osoba ważąca 70 kg spala około 544 kalorii, podczas gdy intensywny trening, podczas którego osoba ta spędzi na rowerze tyle samo czasu, może zwiększyć ilość spalanych kalorii do 794.

POZIOM KONDYCJI FIZYCZNEJ

Osoby o wyższym poziomie kondycji fizycznej spalają mniej kalorii podczas jazdy na rowerze niż osoby, które są na początku swojej przygody z treningami. Badania przeprowadzone przez American Council on Exercise wykazały, że osoby o niskiej kondycji fizycznej spalają więcej kalorii na jednostkę czasu niż osoby, które są w lepszej kondycji.

CZAS SPĘDZONY NA ROWERZE

Czas spędzony na rowerze ma duży wpływ na ilość spalanych kalorii. Im dłużej ćwiczymy, tym więcej kalorii nasz organizm spala. Badania przeprowadzone przez American Council on Exercise wykazały, że osoba o wadze 70 kg spala około 238 kalorii podczas 30 minut jazdy na rowerze ze średnią intensywnością, ale jeśli zwiększają oni czas treningu do jednej godziny, spalają już około 476 kalorii.

INNE CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA SPALANIE KALORII

Oprócz wagi, intensywności treningu, poziomu kondycji fizycznej i czasu spędzonego na rowerze, wiele innych czynników może wpłynąć na ilość spalanych kalorii podczas treningu. Wśród nich znajdują się:

  • Płeć – mężczyźni spalają zazwyczaj więcej kalorii podczas jazdy na rowerze niż kobiety;
  • Wiek – starsze osoby spalają mniej kalorii niż młodsze;
  • Wiatr – silny wiatr może wpłynąć na ilość spalanych kalorii, ponieważ zwiększa opór powietrza, przez co wysiłek staje się większy;
  • Teren – jazda na rowerze w górzystym terenie wymaga większego wysiłku i zwiększa ilość spalanych kalorii;
  • Ciuchy – odpowiednie ubranie może wpłynąć na komfort podczas jazdy na rowerze, co z kolei wpłynie na poziom wydajności i ilość spalanych kalorii.

PODSUMOWANIE

Wszystkie powyższe czynniki odgrywają rolę w ilości spalonych kalorii podczas jazdy na rowerze. Im cięższy trening, tym więcej kalorii spalamy. Ustalając cel kaloryczny dla treningów rowerowych, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki i dostosować je do swojej indywidualnej sytuacji. Pamiętaj, że jazda na rowerze to świetny sposób na spalanie kalorii i zdrowe utrzymanie wagi, ale przed rozpoczęciem treningów zawsze warto skonsultować się z lekarzem.