Czy można wykonać porządny trening siłowy bez żadnego sprzętu?

Być może sam zmagasz się z tym problemem. Chciałbyś wykonywać treningi siłowe, ale aktualnie nie możesz sobie pozwolić na regularne uczęszczanie na siłownię, a np. nie stać się na zakup specjalistycznego sprzętu albo po prostu nie chcesz przechowywać go w domu i tracić w ten sposób cennej przestrzeni. Czy zatem istnieje jakaś alternatywa dla typowych ćwiczeń przeznaczonych do budowania masy mięśniowej? Czy da się wykonać porządny i efektywny trening siłowy bez hantli, sztang i innego tego typu sprzętów?

Z pomocą przychodzi ci kalistenika. Jest to właśnie odmiana aktywności fizycznej, w której pracuje się przede wszystkim z masą własnego ciała. Nie używa się zatem ani hantli, ani sztang, ani nawet gum oporowych. Od czasu do czasu sięga się jedynie po różnego rodzaju drążki, które pomagają w wykonywaniu nietypowych odmian pompek czy innych ćwiczeń. Istnieją nawet specjalne wolnostojące parki przeznaczone do uprawiania kalisteniki. Poszukaj czegoś takiego w swoim mieście. Sprawdź, czy przypadkiem nie jesteś w stanie ćwiczyć i pracować nad swoją sylwetką na zewnątrz. Nie tylko trening na siłowni pomoże ci w rozbudowaniu muskulatury. Ten wykonywany na świeżym powietrzu przynosi dodatkowe korzyści, bo wzmacnia twoją odporność i dba o twoje zdrowie, o którym też powinieneś myśleć, gdy zaczynasz ćwiczyć.

A jeśli nie kalistenika to co? Być może joga przypadnie ci do gustu. Pomimo iż dawniej uchodziła ona za sport typowo kobiecy, dziś niemalże wszyscy chętnie się nią zajmują. Panowie też to robią! Oni przeważnie są w stanie nawet zdziałać więcej w tym sporcie niżeli kobiety. Ogólnie rzecz biorąc naturalnie mają mocniejsze i silniejsze mięśnie, tak więc mniej trudności sprawia im opanowanie konkretnych pozycji jogi. Przetestuj więc na sobie tę aktywność fizyczną. Nierzadko jest tak, że joga działa na ciało nawet lepiej niżeli klasyczny trening siłowy. Nie zniechęcaj się do niej tak od razu. Joga doskonale wpłynie nie tylko na twoją fizyczność, ale także i psychikę.