Jak osiągnąć pełne wyprostowanie w asanie Siedzącego Drzewa

Asana Siedzące Drzewo (ang. seated tree pose) jest jednym z popularnych asan w praktyce jogi. Wykonywanie tej pozycji może przynieść wiele korzyści dla ciała, jak i umysłu. Jednakże, aby osiągnąć pełne wyprostowanie w asanie Siedzącego Drzewa, warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach.

 1. Początek asany
  Aby rozpocząć asanę Siedzące Drzewo, siadamy na podłodze z nogami skrzyżowanymi, opierając krocze na podłożu. Zaczynamy przez wydłużenie kręgosłupa, unosząc głowę do góry i przesuwając ramiona do tyłu. Podeprzyjemy się rękami, umieszczając je z tyłu na ziemi lub na kolana. Taka pozycja pozwala począć pracować nad wyprostowaniem postawy ciała.

 2. Oddychanie
  W trakcie wykonywania asany Siedzące Drzewo, należy skupić się na głębokim i spokojnym oddychaniu. Można zacząć od 3-5 oddechów w pozycji początkowej, a następnie wydłużyć czas wykonywania asany, zwiększając ilość oddechów.

 3. Wyprostowanie kręgosłupa
  Podczas wykonywania asany Siedzące Drzewo, kluczowym elementem jest należyte wyprostowanie kręgosłupa. W celu ułatwienia osiągnięcia pełnego wyprostowania, można użyć bloku jogowego, ustawiając go przed sobą i trzymając go z obiema rękoma. Ćwiczenie pozwoli na wyprostowanie kręgosłupa, co odciąża go od napięć i zapewnia dobre ukrwienie.

 4. Rozciąganie boków
  Wyprostowany kręgosłup pozwoli na skuteczniejsze rozciągnięcie boków. W tym celu, przesuwamy jedno ramię w bok, skręcamy korpus w przeciwną stronę, a następnie łokciem przyciągamy zmęczoną pozytywną do kolan. Na kilka oddechów pozostajemy w takiej pozycji.

 5. Napięcie mięśni ud
  W trakcie wykonywania asany Siedzące Drzewo, można odczuwać napięcie w mięśniach ud. W celu złagodzenia stanu, należy delikatnie ugiąć jedną nogę, a drugi stopień przesunąć w kierunku skrętu tułowia. Pozycja powinna być utrzymywana od 3 do 5 oddechów.

 6. Relaksacja
  Po zakończeniu wykonywania asany Siedzące Drzewo, warto poświęcić kilka chwil na relaksację w savasanie. Wymaga to starannego ułożenia ciała poziomo na macie, odpowiedniego ułożenia rąk, zamknięcia oczu oraz skupienia na głębokim i równomiernym oddychaniu. Pozwoli to na zrelaksowanie ciała i umysłu po wyczerpującej asanie.

 7. Cykl ćwiczeń
  Aby osiągnąć pełne wyprostowanie w asanie Siedzącego Drzewa, warto skomponować cykl ćwiczeń, które pomogą w dotarciu do celu. Można rozpocząć od prostych pozycji jogowych, a następnie stopniowo zwiększać poziom trudności. Wymaga to jednak cierpliwości, regularności i wytrwałości w trakcie praktykowania asan jogowych.

Podsumowanie:
Wykonanie asany Siedzące Drzewo wymaga skupienia się na wyprostowaniu kręgosłupa, odczuwaniu napięcia w bokach, rozluźnieniu mięśni, odpowiednim oddychaniu i poświęceniu czasu na relaksację. Regularna praktyka pozwoli uzyskać pełne wyprostowanie w asanie Siedzącego Drzewa, a cykl ćwiczeń dodatkowo wzmocni ciało i poprawi samopoczucie.