Początki z jogą
Pierwszy miesiąc praktykowania jogi bywa zdecydowanie najtrudniejszy. Na tym etapie bardzo ważne jest to, aby tak sobie wszystko zorganizować i zaplanować dosłownie całe swoje życie, by zawsze znaleźć czas na joga trening. Warto poinformować o swoich planach domowników i powiedzieć im, kiedy dokładnie będzie się ćwiczyć, a także spiąć się w sobie i zmuszać się do trenowania nawet wtedy, gdy nie ma się absolutnie żadnej ochoty na jakikolwiek wysiłek.
Z czasem jednak wszystko okazuje się prostsze. Z treningu na trening ciało staje się coraz bardziej elastyczne, a to naprawdę piękne uczucie, gdy zauważa się, że można z łatwością wejść w pozycję, która początkowo wydawała się totalnie niewykonalna. Regularna praktyka jogi doprowadza do ogólnej relaksacji mięśni, zmniejszenia bólu różnych części ciała, a także uzyskania wewnętrznego spokoju. Ciało za jej sprawą staje się bardziej wytrzymałe i silniejsze. Mięśnie brzucha zostają wzmocnione i zyskują moc do utrzymywania sylwetki w stabilizacji nawet w najdziwniejszych pozycjach. Z czasem każdy sam zaczyna wynajdywać dla siebie coraz to nowsze joga ćwiczenia, bo chce się sprawdzać i chce testować nabyte już umiejętności. Stanie na głowie przestaje być nierealnym marzeniem, a staje się po prostu kolejną normalną pozycją, w którą można wejść bez uczucia strachu i totalnego paraliżu ciała. Ale na to potrzeba oczywiście czasu i sporej cierpliwości.
Jeżeli joga ma się stać stałym punktem życia, najlepiej praktykować ją codziennie. Jest to bowiem najlepszy sposób na stworzenie z niej nawyku takiego jak poranny prysznic czy mycie zębów. Niejeden joga trening trwa zaledwie piętnaście minut. A nawet najbardziej zapracowane i zajęte osoby znajdą w ciągu dnia właśnie ten wolny kwadrans na rozruszanie swojego spiętego ciała. Ćwicząc codziennie, człowiek wpada w rutynę, więc już po paru tygodniach przestaje wyobrażać sobie swój dzień bez aktywności. Do wypracowania nowego nawyku zazwyczaj dochodzi średnio po miesiącu.