Jak osiągnąć pełne wyprostowanie w asanie Kapusta

Wyprostowanie w asanie Kapusta – jak poprawić swoją praktykę?

Jeśli praktykujesz jogę od jakiegoś czasu, na pewno spotkałeś się z asaną Kapusta (Supta Padangusthasana). Jest to jedno z podstawowych i bardzo popularnych ugięć, ale jednocześnie może wydawać się trudne do wykonania i wymagające dużo cierpliwości i ciała. Dzisiaj przyjrzymy się temu, jak osiągnąć pełne wyprostowanie w asanie Kapusta.

  1. Pozycja wstępna

Pochylenie ciała do przodu jest kluczowe, aby móc wejść w asanę Kapusta. Zacznij od pozycji stojącej, nogi ustawione tak szeroko, jak twoje biodra. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę i podnieś prawą do przodu, trzymając ją w dłoni. W ten sposób przygotowujesz ciało do ruchu i ustawiasz się idealnie do wykonania asany.

  1. Stopniowe rozluźnianie ciała

Aby osiągnąć pełne wyprostowanie w asanie Kapusta, musisz stopniowo rozluźnić ciało. Zacznij od kontroli napięcia w kończynach dolnych, pozwalając jej całkowicie się rozluźnić i opaść w podłogę. Następnie rób to samo z kończynami górnymi i szyją.

  1. Ustabilizuj ciało

Osiągnij pełne wyprostowanie w asanie Kapusta, wymaga stabilnego ciała. Aby to osiągnąć, poczuj swoje biodra, które powinny być płasko na podłożu. Nogi i ręce powinny się rozciągać równomiernie w przeciwnych kierunkach, a korpus powinien pozostać w jednej linii.

  1. Używaj oddechu

Regularne, głębokie oddychanie jest kluczem do osiągnięcia pełnego wyprostowania w asanie Kapusta. Koncentruj się na spokojnym i równomiernym oddechu, wychodzącym z brzucha. Podczas wdechu powinniście czuć rozluźnienie wszystkich mięśni w ciele, podczas wydechu, zwiększać napięcie mięśni.

  1. Skorzystaj z pomocy rekwizytów

Jeśli wciąż masz trudności z osiągnięciem pełnego wyprostowania w asanie Kapusta, skorzystaj z rekwizytów. Możesz użyć pasa joga, który pozwoli Ci na kontrolowanie i utrzymywanie kontroli nad ciałem. Skorzystaj również z poduszki joga lub koców, które wykonają za ciebie pracę,  pozwalając ci na pełne wyprostowanie w asanie.

  1. Odpocznij

Nie mniej ważna niż sama praktyka asany Kapusta, jest przerwa między kolejnymi próbami. Pozwoli to twojemu ciału na regenerację i przyswojenie nowo nabytych zasad. Odpoczynki mają także wpływ na twoje umysłowe samopoczucie.

  1. Regularna praktyka

Osiągnięcie pełnego wyprostowania w asanie Kapusta nie jest łatwym zadaniem, ale regularna praktyka pomoże zdobyć dbłość ciała i poczucia równowagi. Ćwicz asanę regularnie i korzystaj z powyższych wskazówek, a z pewnością osiągniesz swój cel.

Podsumowanie

Osiągnięcie pełnego wyprostowania w asanie Kapusta wymaga pewnego wysiłku i skupienia, ale dzięki regularnej praktyce i zapewnienia sobie optymalnych warunków, na pewno osiągniesz swój cel. Zapamiętaj, że niemożliwe staje się możliwe poprzez powtarzalność i ćwiczenia.