Ćwiczenia kręgosłupa – od kiedy warto zacząć?

Nasz kręgosłup codziennie wykonuje dzieżka pracę, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy i tego nie odczuwamy. Warto jednak od czasu do czasu wzmocnić te partie mięśni, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę. Dlatego też od czasu do czasu każdy z nas powinien zastanowić się nad pytaniem, jak wzmocnić lędźwie?

Ćwiczenia kręgosłupa – od kiedy warto zacząć?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jakie obciążenie na co dzień znosi nasz kręgosłup. Warto jednak o nim pomyśleć jak najwcześniej i zacząć ćwiczenia odpowiednich partii mięśni. Odpowiednie kroki możemy podejmować już w czasie nauki w szkole na lekcjach wychowania fizycznego.
Pamiętajmy również, że odpowiednie ćwiczenia na wzmocnienie całego kręgosłupa powinniśmy wykonywać również w trakcie treningu mięśni brzucha. To bardzo ważne, ponieważ ćwiczenia mięśni brzucha mają wpływ również na nasze plecy. Warto o tym pamiętać podejmując aktywność fizyczną czy trenując poszczególne partie ciała.

W trakcie ćwiczeń mających na celu wzmocnienie odcinka lędźwiowego czy też całego twojego kręgosłupa możesz ćwiczyć nie tylko na samej macie, ale również z użyciem drążków, czy też lekkich woreczków wspomagających wykonywane przez ciebie pozycje. Warto jednak zacząć od prostych ćwiczeń na macie, takich jak kołyska – kładziesz się na plecach, podciągasz kolana pod brodę, a następnie wykonujesz całym ciałem ruchy do przodu i do tyłu przypominające właśnie bujanie. innym ćwiczeniem, które dodatkowo pomaga się rozciągnąć jest leżenie na brzuchu i równoczesne podnoszenie nóg i klatki piersiowej z głową i rękami. Ćwiczenie to również pozwala się doskonale zrelaksować.

Oczywiscie na początku treningu warto zacząć od najprostszych ćwiczeń, które z czasem będziesz uzupełniać o kolejne pozycje. Dzięki temu nie tylko wzmocnisz kręgosłup, ale również zaczniesz się lepiej rozciągać i rzeźbić sylwetkę. Ćwiczenia mają również doskonały wpływ na twoją psychikę – pozwalają się doskonale zrelaksować. To tylko kilka powodów, dla których warto rozpocząć ćwiczenia w domu i nie tylko.
Wbrew pozorom ćwiczenia odpowiednie dla naszych pleców to nie wszystko, co możemy zrobić, by wzmocnić lędzwie. Bardzo ważna jest również prawidłowa postawa, a także to, jak siedzimy. Jeśli spędzasz dużo czasu za biurkiem, to warto pomyśleć o odpowiednim krześle czy też fotelu. Powinien być on odpowiednio dobrany do naszego wzrostu oraz wagi, a także warto pomyśleć o poduszkach podpierających odcinek szyjny i lędźwiowy twojego kręgosłupa – od razu poczujesz różnicę.