Czy warto praktykować jogę małych palców?

Współczesne życie to szybkie tempo, nadmiar obowiązków, brak czasu na odpoczynek, co wpływa na osłabienie kondycji psychicznej i fizycznej. Brak nawet chwili dla siebie to negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Starożytna medycyna hinduska zakłada, że choroby i różne schorzenia przyczyniają się do  zachwiania równowagi organizmu. Natomiast wystarczające jest odpowiedni układ dłoni i palców, który może znacznie poprawić nasze samopoczucie.

Jakie gesty uzdrawiają?

Ajurweda to starohinduska sztuka leczenia, która zakłada, że harmonijne funkcjonowanie ciała i duszy zapewnia pełne zdrowie. Ta sztuka leczenia stanowi, że każdy człowiek wyposażony jest w swój własny model energetyczny. Z tego powodu właściwe ułożenie palców(tzw. mudry) umożliwiają kontrolę prawidłowego przepływu energii w organizmie, dzięki czemu możemy zwalczyć wiele chorób i dolegliwości. Do zalet tej techniki zalicza się na pewno fakt, że może być wykorzystywana w różnych sytuacjach, nawet kilka razy dziennie. Na zwiększenie ich skuteczności ma wpływ skupienie i relaks, a czas ich wykonywania w ciągu dnia nie może przekraczać 45 minut. Nieskomplikowane ułożenia palców i dłoni pozwalają na walkę oraz zapobieganie wielu schorzeniom. Gest Gyan-Mudra (Gest wiedzy), który wymaga złączenia palca wskazującego z opuszką kciuka pomaga w sytuacjach odczuwania wewnętrznego napięcia i niepokoju, w kłopotach ze snem, stanach depresyjnych czy przy podwyższonym ciśnieniu krwi. Dodatkowo ta mudra poprawia pamięć i koncentrację. Z kolei na brak energii pomaga Prana-Mudra(łączenie opuszków palca serdecznego, małego i kciuka). Dla zachowania zdrowia psychicznego, odzyskania wewnętrznej równowagi oraz pewności siebie polecana jest Mudra Ziemi(łączenie palca serdecznego z kciukiem bez napinania pozostałych palców, które powinny być proste).

Dlaczego dłonie potrafią leczyć?

Wiara w to, że ręce leczą pochodzi ze starożytności. Specyficzne gesty, czyli mudry dłoni wpływają na przepływ energii na poziomie fizycznym, duchowym i emocjonalnym. Na wschodzie takie metody jak joga małych palców wykorzystuje się od tysięcy lat. Ayurveda – mudry, czyli joga małych palców to odpowiedni układ palców przynoszący efekty lecznicze. Opracowaniem tej metody zajął się Keshav Devi, jogin z New Delhi. Według starego hinduskiego systemu filozoficznoleczniczego każdy palec człowieka jest odpowiednikiem jednego z pięciu elementów kosmosu(woda, ogień, ziemia, powietrze, oraz niebo). Właściwe zestawienia ze sobą palców przyczyniają się do wyrównania w organizmie pojawiającej się dysharmonii między ciałem a duchem.