Krok po kroku: Jak wykonać pozycję Słoń

Zdobądź rozciągnięcie i równowagę ciała – Pozycja Słoń krok po kroku

Pozycja Słoń – to jedna z trudniejszych asan jogi, ale też jedna z najbardziej efektywnych dla stawów i mięśni klatki piersiowej, bioder, ud i ramion. Przy regularnym wykonywaniu pomaga w poprawie elastyczności i równowagi ciała. W tym artykule krok po kroku wyjaśnimy, jak wykonać tę pozycję.

  1. Przygotowanie ciała do ćwiczenia

Przed rozpoczęciem wykonywania pozycji Słoń należy zagwarantować sobie odpowiednie rozciągnięcie i rozgrzanie ciała. Można to zrobić poprzez krótkie rozciąganie ramion i nóg, a także wykonywanie prostych skłonów w przód i na bok. Rozgrzej mięśnie klatki piersiowej i bioder i przygotuj się na ćwiczenie.

  1. Rozpoczęcie pozycji

Rozpocznij pozycję leżąc na brzuchu z nogami ułożonymi razem. Głowę połóż na podłodze i połóż dłonie obok barków. Następnie unieś ciało, podpierając na dłoniach i kolanach. Oddech powinien być równomierny, a palce u stóp złożone razem.

  1. Wykonanie odpowiedniego ułożenia ciała

Ważne jest, aby podczas wykonywania pozycji Słoń utrzymać równowagę ciała, unosić klatkę piersiową do góry i rozciągać biodra. Dłonie powinny być ułożone na dokładnej linii z barkami, kciuki lekko skierowane do wewnętrznej strony ręki. Stopy powinny pozostać ułożone razem, a kolana na szerokości bioder.

  1. Przyjmij pozycję

Zachowaj równowagę ciała, uniesienie klatki piersiowej i rozciąganie bioder. Następnie unieś stopy do góry, zachowując równowagę i trzymając ręce ułożone na linii z barkami. Z patrzeniem w przód i równomiernym oddychaniem utrzymaj pozycję przez kilka sekund.

  1. Wypocznij w pozycji

Po wykonaniu pozycji Słoń ważne jest, aby wypocząć w pozie dziecka. Pozwala to mięśniom i stawom na powrót do normalnego ułożenia. W czasie wypoczynku skup się na równomiernym oddychaniu i rozluźnij mięśnie.

  1. Wykonaj powtórzenia pozycji

Pozycja Słoń najlepiej działa, gdy wykonujesz ją regularnie. Zaczynając od 2-3 powtórzeń na każdej stronie, stopniowo zwiększaj liczbę do nawet 10 powtórzeń. Warto wykonywać tę pozycję codziennie.

  1. Korzyści wynikające z wykonywania pozycji

Regularne wykonywanie pozycji Słoń wpływa na poprawę elastyczności i równowagi ciała. Pomaga również w rozluźnieniu mięśni i odprężeniu ciała. Pozycja ta wpływa korzystnie na stawy, mięśnie klatki piersiowej i bioder, a także na ramiona.

Podsumowanie

Wykonanie pozycji Słoń to jedno z trudniejszych ćwiczeń jogi, ale jednocześnie jedno z najbardziej efektywnych w poprawie elastyczności i równowagi ciała. Przy odpowiednim rozciągnięciu i wykonywaniu regularnych powtórzeń pozycja ta wpływa korzystnie na wiele obszarów ciała. Utrzymując równowagę, unieście klatkę piersiową i rozciągając biodra wykonaj pozycję Słoń krok po kroku.