Trening na plecy i barki: Ćwiczenia dla zdrowego i silnego kręgosłupa

Zdrowy kręgosłup to podstawa naszego zdrowia i samopoczucia. Niestety, przez wiele godzin spędzanych w pozycji siedzącej, nasz kręgosłup często jest narażony na przeciążenie i ból. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie ćwiczyć plecy i barki. W tym artykule przedstawimy Ci najlepsze ćwiczenia dla zdrowego i silnego kręgosłupa.

 1. Dołóż starań, żeby zawsze pozostawać w dobrej postawie

Przed przystąpieniem do ćwiczeń na plecy i barki, warto sobie przypomnieć o tym, jak ważna jest dobra postawa. Należy unikać garbienia się i siedzenia z pochyloną głową. W pracy warto wcześniej ustawić monitor, żeby mieć wzrok na poziomie górnego krawędzi ekranu. W trakcie dnia warto też przynajmniej kilka razy wstać od biurka i rozprostować ciało.

 1. Rozgrzej się, żeby uniknąć kontuzji

Przed każdym treningiem warto poświęcić kilka minut na odpowiednie rozgrzanie ciała. Zrobienie kilku przysiadów, skrętów tułowia i lekkie rozciąganie, pozwoli przygotować mięśnie do intensywniejszych ćwiczeń.

 1. Najlepsze ćwiczenia na plecy
 • Wiosłowanie – ćwiczenie doskonałe dla mięśni grzbietu. Trzymając hantle, przyciągaj je do siebie, łokcie prowadząc do góry. Trzeba pamiętać, aby plecy były proste, a barki opuszczone.

 • Podciąganie – ćwiczenie, które angażuje cały grzbiet. Należy się przyłożyć, żeby wykonać jak najwięcej powtórzeń. W wypadku trudności można zacząć od wykorzystania gumy treningowej.

 • Hyperextension – nazywane też przysiadem Good Mornings , angażuje dolną część pleców. W pozycji wyprostowanej, trzymając sztangę na karku, pochylamy się jak najniżej.

 • Planche push-up – ćwiczenie wymagające ogromnej siły i wytrzymałości. Wymaga napięcia całego ciała i angażuje mięśnie pleców, barków i ramion.

 1. Najlepsze ćwiczenia na barki
 • Unoszenie sztangielek na boki – ćwiczenie, które angażuje mięśnie barkowe i wzmacnia je.

 • Arnold Press – ćwiczenie wzmacniające barki, ściągające łopatki do siebie i przeprowadzające sztangiele przed głową do tyłu

 • Military Press – ćwiczenie, które angażuje ramiona i mięśnie barkowe. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie rąk, aby uniknąć urazu.

 • Rotacja ramion z hantlami – ćwiczenie skierowane na mięśnie rotacyjne barku, może pomóc w bólach pleców.

 1. Jak często ćwiczyć plecy i barki?

Odpowiednia częstotliwość treningów zależy od stopnia zaawansowania i indywidualnych potrzeb. Osoby początkujące powinny ćwiczyć minimum 2 razy w tygodniu, podczas gdy bardziej doświadczone miłośnicy siłowni powinni skupić się na ćwiczeniach 4-5 razy w tygodniu. Warto jednak pamiętać, żeby poświęcać czas na regeneracje, ponieważ częste ćwiczenia zazwyczaj prowadzą do przetrenowania i urazów.

 1. Częste błędy przy ćwiczeniach na barki i plecy

 2. Zbyt ciężkie obciążenie – warto zacząć od mniejszych ciężarów i stopniowego zwiększania go.

 3. Zbyt szybkie tempo – warto skupić się na jakości, a nie ilości wykonanych ćwiczeń.

 4. Pochylenie tułowia – unikaj garbienia się podczas podnoszenia obciążenia

 5. Brak stabilizacji – konieczna dla prawidłowej pracy mięśni.

 6. Podsumowanie

Regularne ćwiczenia na barki i plecy to klucz do zdrowego i silnego kręgosłupa. Dobrze dobrana intensywność ćwiczeń i dbanie o odpowiednią technikę to klucz do sukcesu w treningu. Jeśli mamy wątpliwości, jakie ćwiczenia będą dla nas najlepsze, warto poradzić się trenera personalnego lub dobrego fizjoterapeuty. Nie zapominajmy także o regeneracji mięśni, która jest ważna dla efektywnego i zdrowego treningu.