Najważniejsze powody, dla których warto uprawiać jogę?

Joga w kulturze indyjskiej jest już praktykowana od tysięcy lat. Popularność w Europie zdobywa z uwagi na swoje zalety dla ciała, duszy i umysłu. Zdrowotne korzyści uprawiania jogi można zauważyć dość szybko.

Czym jest joga?

Joga to zestaw ćwiczeń, które określane są, jako pozycje(asany) i są łączone z technikami oddechowymi i medytacją. Joga pozwala na kontrolę ciała i umysłu. Istnieją różne odmiany i modyfikacje asan do stosowania, dlatego też są to ćwiczenia przeznaczone dla wszystkich. Ćwiczący sam decyduje, jaki zakres ruchów jest odpowiedni na konkretnym etapie praktyki. Joga ma korzenie w starożytnej filozofii indyjskiej i z tego powodu nazwy jej pozycji  pochodzą z sanskrytu. Najbardziej znaną asaną jest pies z głową w dole, czyli adho mukha svanasana.  Istotne jest, że joga może być praktykowana w domowym zaciszu.

Jakie korzyści przynosi regularne praktykowanie jogi?

Systematyczne praktykowanie jogi przynosi co najmniej 7 powodów dla których warto uprawiać jogę. Do najczęściej wymienianych korzyści pojawiających się przy uprawianiu jogi to:

  • poprawa kondycji oraz zwiększenie wydolności organizmu;
  • znaczące poprawienie sylwetki;
  • skuteczna likwidacja napięcia mięśniowego i niwelacja nawracającego bólu;
  • wzmocnienie mięśni wzdłuż kręgosłupa, a tym samym  korekta wad postawy;
  • lepszy metabolizm, a tym samym kontrola wagi;
  • regulacja wydzielania hormonów;
  • szybka redukcja poziomu stresu.

Wymienione 7 powodów dla których warto uprawiać jogę nie wyczerpuje w sposób pełny korzyści przychodzących wraz z praktykowaniem jogi. Regularne praktykowanie tych ćwiczeń przynosi korzyści, które zostały potwierdzone badaniami naukowymi. Według naukowców do potwierdzonych walorów jogi zalicza się większy poziom energii i poprawę nastroju, pomoc w radzeniu sobie ze stresem, zmniejszenie uczucia niepokoju, wsparcie utrzymywania prawidłowej postawy ciała, poprawę równowagi. Ma także pozytywny wpływ na nasze organy wewnętrzne, gdyż ma korzystny wpływ na serce, układ kostny oraz  układ odpornościowy. Dodatkowo zwiększa przepływ krwi, korzystnie wpływa na jakość snu. W miarę podnoszenia swoich umiejętności przy praktykowaniu jogi stajemy się bardziej świadomi potrzeb naszego ciała. Joga może nawet łagodzić objawy zapalenia stawów. Praktyka jogi stabilizuje bicie serca w czasie odpoczynku, ale także poprawia wytrzymałość, zwiększa siłę, korzystnie wpływa na trawienie oraz normalizuje ciśnienie. Praktykowanie jogi wspomaga zdrowy tryb życia oraz przestrzeganie kaloryczności posiłków bez potrzeby ich liczenia.